Bámulatos bolygókatalógust tett közzé a NASA
Folytatódik az új exobolygók utáni vadászat. Csütörtökön egy nemzetközi tudóscsoport közzétette a NASA TESS-Keck katalógusát, amely a NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), a Hawaii-n található Keck Obszervatórium és a kaliforniai Lick Obszervatórium által gyűjtött adatokat tartalmazza.
Ezek elemzése 32 új bolygójelöltet hitelesített, és 126 bolygót és bolygójelöltet talált, amelyek tömege és pályája széles skálán mozog, írja a Universe Today.
Hogyan találnak új bolygókat a kutatók?
A radiális sebesség (RV) mérése a távoli planéták vadászatának gerincét jelenti. A teleszkópok adatokat gyűjtenek arról, hogy egy csillag hogyan “billeg” azáltal, hogy a körülötte keringő égitest gravitációs vonzása alapján vöröseltolódást, ha a Föld felé mozog, vagy kékeltolódást vizsgálnak, ha épp távolodik.
Ha az adatok ismétlődő mintát mutatnak, akkor egy valószínűsíthető jelölttel állnak szemben.
A bolygó forgási periódusának kiszámításához a tudósok a csillagból érkező fény változásának frekvenciáját használják. A bolygó keringési idejét annak alapján tudják megbecsülni, hogy a csillag milyen gyorsan váltakozik a vörös és a kék fényeltolódáson.
Sajnos, mivel a teleszkópok csak korlátozott ideig vizsgálnak egy-egy objektumot, az ezzel a módszerrel talált exobolygók többsége sokkal rövidebb keringési idejű, mint a Földé.
Érdekes planéták kerültek a kutatók látókörébe
Néhány igazán különleges világ is megbújik az adatokban, kettő pedig még ahhoz is elég figyelemre méltó volt, hogy a Keck Obszervatórium sajtóközleményében is megemlítsék. Az egyik egy szub-Neptunusz túlsúlyos változata, míg a másik egy gyorsan keringő szuperföld.
A szub-Neptunusz egy olyan kategória, amely a Neptunusznál, Naprendszerünk legkisebb gázóriásánál valamivel kisebb. A TOI-1824 néven ismert planéta ebbe a kategóriába tartozik, de 19-szer nagyobb tömegű, mint a Föld, annak ellenére, hogy csak körülbelül 2,6-szor akkora.
Egy rendkívül sűrű égitestről van szó, és jóval kívül esik a többi tipikus szub-Neptunuszon, amelyek jellemzően a Föld tömegének 6 és 12-szerese között ingadoznak.
A TOI-1798c méretét tekintve közelebb áll otthonunkhoz, és tömegét tekintve is körülbelül akkora, mint a Föld. Azonban olyan közel van csillagához, hogy 12 óránként megkerüli azt. Ezzel az ultra-rövid periódusú (USP) pálya kategóriájába tartozik.
Az USP-k általában kötött tengelyforgásúak, és hatalmas mennyiségű sugárzás éri őket. Becslések szerint a csillagától kapott sugárzás 3000-szerese a Föld által kapott mennyiségnek.
Kétségtelen, hogy más világok is rejtőznek a tanulmány részeként közzétett adathalmazban, és hogy ezek mindegyike megérdemelné a saját publikációját is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye