Lehet, hogy alvás közben tényleg a jövőt próbáljuk megjósolni
Egy új tanulmány teljesen újraértelmezi, mi történik velünk alvás közben.
Veled is előfordult már, hogy nagyon erős deja vu érzés fogott el, majd ráeszméltél, hogy az adott helyzet nem egy már megtörtént eseményre emlékeztet, hanem egy álmodra? Akkor a Nature folyóiratban megjelent tanulmány szerint az agysejtjeid fején találták a szöget.
Az iskolában úgy tanultuk, hogy az agy memóriaközpontjában tüzelõ neuronok alvás közben a múltbeli tapasztalatokat keresik és dolgozzák fel. Egy új tanulmány szerint viszont a jövő felé is tekinthetnek, olyan tevékenységet próbálhatnak, ami még nem történt meg.
„Gondolatolvasás” patkányokon
A Michigani Egyetem kutatói által vezetett csoport patkányok agyhullámait elemezte ébrenléti és alvási időszakokban. A leolvasásokat az állatok labirintusos kihívásai előtt, alatt és után vették fel, hogy értékeljék az idegsejtek preferenciáit a labirintuson kívül, például pihenőidőben.
„Ezt a kihívást úgy kezeltük, hogy az egyes neuronok aktivitását az összes többi neuron aktivitásához viszonyítottuk” – mondja Kamran Diba, a Michigani Egyetem aneszteziológusa. „A neuronok preferenciáinak nyomon követésének képessége inger nélkül is fontos áttörést jelentett számunkra.”
Visszafejtve
Az új megközelítés azt jelentette, hogy amellett, hogy a labirintus fizikai tereit összekapcsolta a konkrét neurontevékenységgel valós időben, a csapat visszafelé is dolgozhatott, és leképezhette az idegsejtek aktivitását a labirintus pontjaihoz, miközben a patkányok szunyókáltak.
Ezt egy gépi tanulási folyamat tette lehetővé, amely a neuronok egymás közötti kapcsolatait mérlegelte, nem pedig elszigetelten vizsgálta őket. Az alvás közben, majd a következő labirintuskísérlet során tüzelő neuronok alapján a patkányok nemcsak álmodoztak olyan helyekről, amelyeket már meglátogattak a labirintusban, hanem potenciális új útvonalakon is dolgoztak.
Ezek jelentős eredmények a térbeli hangolás, az egyes neuronok aktivitásának meghatározott helyekhez való viszonyának vizsgálatában. Ez a hangolás dinamikus folyamat, és úgy tűnik, hogy az alvó agy érintett.
Tanulhatunk alvás közben?
Amikor a patkányokat elalvás után visszavezették a labirintusba, az alvásuk alatt mért idegi aktivitás bizonyos mértékig előre jelezte a környezetük felfedezésének új módjait. Az egyezések nem voltak pontosak, de elég közel voltak ahhoz, hogy utaljanak az álmok és a jövőbeli szándékok közötti kapcsolatra, írja a Science Alert.
„Láthatjuk ezeket az egyéb változásokat alvás közben, és amikor másodszor is visszahelyezzük az állatokat a környezetbe, akkor megerősíthetjük, hogy ezek a változások valóban tükröznek valamit, amit az állatok alvás közben tanultak meg” – mondja Caleb Kemere idegkutató az amerikai Rice Egyetemen. „Olyan, mintha a második kitettség a térben valóban akkor történne, amikor az állat alszik.”
Mi a helyzet nálunk?
Jól bebizonyosodott, hogy az alvás segít az emlékek kialakításában, és bár ez a tanulmány csak patkányokat vizsgált, valószínűleg valami hasonló zajlik az emberi agyban: egyfajta próba a jövőbeli kalandokhoz.
„Nem feltétlenül az a helyzet, hogy alvás közben ezek a neuronok csak stabilizálják az élmény emlékét” – mondja Kemere. – „Kiderült, hogy egyes neuronok valami mást végeznek.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
2028-ra feltámasztanák a gyapjas mamutokat
Harc a víz ellen: Innovációk az árvízvédelmi technológiákban
6 észak-koreai katona holttestét azonosíthatták az ukrán fronton
Meglepő dolgot fedeztek fel a pteroszauruszokról, a valaha volt legnagyobb repülő állatokról
Egyenlő státuszban éltek a férfiak és a nők a 9 ezer éves ősi városban
Nem egyedül jött az aszteroida, amelynek becsapódása a dinoszauruszok kihalásához vezetett