Négyezer éves kör alakú minószi építményt tártak fel Görögországban
Egyedülálló minószi építményt fedeztek fel a krétai Kastelli város közelében – jelentette be kedden a görög kulturális minisztérium.
A minószi volt az első fejlett civilizáció az égei-tengeri régióban., és a krétai építmény Kr. e. 2000 és 1700 közötti időszakra tehető, és a kerámiák bizonyítékai arra utalnak, hogy a későbbi időszakokban is használták.
A minisztérium leírása alapján a monumentális építészeti komplexum kör alakú, körülbelül 48 méter átmérőjű, mintegy 1800 négyzetméteres területet fed le. A gyűrűk középpontjában egy 15 méter átmérőjű kör alakú épület áll, amely 9 méteres belső átmérőjén belül négy kvadránsra oszlik. Az A zónát egy második fő zóna veszi körül, ahol sugárirányú falak metszik az alsóbb szintek gyűrűit, kisebb tereket létrehozva. Az ásatások folytatásával egy labirintusszerű struktúra rajzolódik ki, amely keskeny nyílásokon keresztül összekapcsolt terekkel rendelkezik.
A lelet értékét mutatja, hogy ez az első ilyen jellegű műemlék, amelyet Krétán azonosítottak és feltártak, és a régészek szerint egyfajta közösségi épület lehetett, és a környék jelentős nevezetessége.
A Papoura hegy legmagasabb pontján, közel 500 méter magasan található építményt a Krétán épülő új repülőtér radarberendezésének munkálatai során fedezték fel.
Lina Mendoni kulturális miniszter a helyszínre kilátogatva hangsúlyozta az ásatások folytatásának fontosságát a lelet teljes körű értelmezése és megőrzése érdekében, tekintettel annak egyediségére. Az új repülőtér számára alternatív radarhelyszínt is fontolóra vesznek.
“Ez egy egyedülálló, nagy érdeklődésre számot tartó lelet. Vannak megoldások a régészeti kutatások befejezésének és a műemlék abszolút védelmének biztosítására” – jelentette ki.
Egyedülálló a maga tekintetében, mivel a régészek szerint az emlékmű kialakítása és térszerkezete nem mutat pontos párhuzamot más, ugyanebből az időszakból származó krétai épületekkel.
A minószi civilizáció, amely Kréta bronzkori civilizációja volt, Kréta bronzkori civilizációja, amely i. e. 3000 és i. e. 1100 között virágzott, gazdaságuk és hatalmuk sarokköve a tenger volt. Kifinomult kultúrájuk, amelynek központja Knósszosz volt, a legendás Minósz királyról kapta a nevét. A minósziak nagyban befolyásolták a görög szigetek és a szárazföld mükénéi kultúráját. A minószi kultúra Kr. e. 1600 körül érte el csúcspontját, városairól, palotáiról, kiterjedt kereskedelmi kapcsolatairól és az írás használatáról ismert.
Ahogy arról tegnap írtunk, az ókori görögöknek meglehetősen extrém háziállataik is voltak, részletek itt.
olvasd el ezt is:
- Persze, hogy a magyarok is tudtak olyan híres kétértelmű tanácsot adni, mint a delphoi jósda – részletek itt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását