VIDEÓ: A kínai rakétát véletlenül lőtték ki, hatalmasat robbant
A videó óriási robbanást mutat be véletlenszerű rakétakilövés után Kínában.
Statikai tesztnek kellett volna lennie, de a Peking Tianbing kínai űrvállalat véletlenül rakétát lőtt ki első lépcsős energiarendszerének vasárnapi tesztje során.
A cég, a más néven Space Pioneer az első fokozatú Tianlong-3-at egy statikus tesztben lőtte ki. Egy szerkezeti hiba miatt azonban rövidesen megsemmisült.
Váratlan rakétakilövés
„A próbaüzem során az első fokozatú rakéta rendesen kigyulladt, a motor tolóereje elérte a 820 tonnát” – magyarázza a cég közleményében. „A rakétatest és a próbapad közötti kapcsolat szerkezeti meghibásodása miatt az első fokozatú rakéta elvált az indítóállástól.”
A fedélzeti számítógép nem sokkal a váratlan felszállás után automatikusan kikapcsolt, és a prototípus rövid ideig függőlegesen repülni kezdett, mielőtt vízszintesen elfordult és visszazuhant a földre.
Wow. This is apparently what was supposed to be a STATIC FIRE TEST today of a Tianlong-3 first stage by China's Space Pioneer. That's catastrophic, not static. Firm was targeting an orbital launch in the coming months. https://t.co/BY9MgJeE7A pic.twitter.com/L6ronwLW1N
— Andrew Jones (@AJ_FI) June 30, 2024
Szerencsére senki sem sérült meg
A rakéta a kínai Henan tartománybeli Gongyi City kilövőhelyétől körülbelül 1,5 kilométerre a hegyekbe zuhant. A cég szerint személyi sérülés nem történt, és a környező területet a biztonság kedvéért még a kilövés előtt evakuálták, írja az IFLScience.
Az ilyen jellegű balesetek meglehetősen ritkák az űrrepülések történetében. Brad Tucker, az Ausztrál Nemzeti Egyetem asztrofizikusa a New York Timesnak elmondta, hogy az egyetlen hasonló eset 1952-ben történt, amikor a NASA Viking 8-asa kiszakadt a kikötéseiből, és 8 kilométerrel arrébb landolt a sivatagban.
Nagyratörő tervek
A Tianlong-3-at úgy tervezték, hogy újrafelhasználható legyen, ezzel csökkentve az űrrepüléssel járó hihetetlen költségeket. Remélhetőleg a legújabb verzió akár 17 tonnát is képes lesz alacsony Föld körüli pályára vinni, vagy 14 tonnát napszinkron pályára. A Peking Tianbing szerint a nem szándékos repülés volt a Kínában végrehajtott tesztek közül a legerősebb rendszerteszt, bár a közeli dombokon szétszórt törmelék azt bizonyítja, hogy nem volt éppen átütő siker.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink