Két, eddig ismeretlen ásványt találtak egy 15 tonnás meteoritban
Geológusok nemrégiben felfedeztek két, a Földön eddig ismeretlen ásványt Szomáliában. Az eredetileg 15 tonnás meteorit az El Ali nevet kapta a régióról, ahol földet ért, és ennek egy 70 grammos töredéke tartalmazta az újdonságokat, amelyeket a kutatók a mintavétel során találtak.
A Greek Reporter szerint a kutatók nagyon izgatottak a felfedezés kapcsán, mivel ennek segítségével több mindent megtudhatunk többek között az aszteroidák keletkezéséről, de talán arról is, hol kell keresnünk ahhoz, hogy még többet találjunk. Az Albertai Egyetem professzora, Chris Herd szerint „valahányszor új ásványt fedezünk fel, az azt jelenti, hogy a keletkezésének körülményei mások voltak, mint azoké, amiket korábban találtunk. Ettől olyan izgalmas ez. Ráadásul ebben az egy meteoritban két olyan anyagot is találtunk, amelyek azelőtt teljesen ismeretlenek voltak a tudomány számára.”
Csak a kutatóknak volt új felfedezés a meteorit
Herd az egyik ásványt elaliitre keresztelte a meteorit után, a másiknak pedig az elkinstantonit nevet adta Lindy Elkins-Tanto után. Ő többek között az Arizonai Egyetem professzora, illetve a NASA Psyche küldetés egyik főfelügyelője, illetve számos kutatást írt az aszteroidák kialakulásáról, amihez talán a mostani eset is hozzájárulhat.
Herd szerint „Lindy rengeteget dolgozott azon, hogy kiderítse, hogyan alakulnak ki a bolygók magjai, és a leginkább hasonló jelenséget a meteoritok jelentik. Ezért gondoltam, hogy róla nevezem el az egyik ásványt, mivel szerettem volna valahogyan elismerni a tudományos munkáját.”
A kutatók 2020-ban bukkantak az El Ali meteoritra. Azonban nem ők voltak az elsők, az IFLScience szerint ugyanis a helyi népek kultúrájában és ősi folklórjában már évszázadokkal azelőtt is hosszú története volt, hogy a nyugati tudósok tudomást szereztek volna róla. A helyiek dalokat énekeltek a titokzatosságáról, hatalmáról és varázslatáról, illetve a költészetben és táncban is dicsőítették, de talán még a késeik élezésére is használták.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről
Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin