Nem túlzás, a történelem egyik legnagyobb rejtélye, hogy több ezer éve hogyan voltak képesek a piramisok felépítésére. Végre választ kapunk?
Rengeteg összeesküvés-elmélet született az évek során a piramisok épüléséről, sokan még a földönkívülieket is beleverik a témába. De szakértők egy csoportja úgy érzi, most végre megtalálta a választ, írja a LADbible.
Amit biztosan tudunk, az az, hogy a körülbelül száz gyönyörű piramis jelentős részét az ország fáraóinak sírjaként építették, és az első piramis valamikor Kr. e. 2800 körül készült Memphis ősi városa közelében.
Egy piramis falfestménye visz közelebb a válaszhoz
Az Amszterdami Egyetem fizikusai egy régi falfestményt kezdtek el Dzsehutihotep sírjában, amely a Kr. e. 1900 körüli időkből származik. A tudósok az egyik legismertebb szakmai folyóiratban foglalták össze következtetéseiket, és mint tanulmányukban írták a piramisok megépítése valójában meglehetősen egyszerű lehetett.
A szóban forgó képen – amely ide kattintva megtekinthető – ugyanis az látható, hogy 172 ókori egyiptomi munkás hogyan kezelte és mozgatta a hatalmas köveket. A festményen van egy olyan szakember is, aki éppen vizet önt a homokra egy kolosszális szobrot hordozó szán előtt.
“Az egyiptológusok a vízre egy tisztítási rituálé részeként tekintettek” – mondta el Daniel Bonn fizikus a sajtónak. „De erre soha senki nem keresett tudományos magyarázatot.”
Fizikai megoldást találhattak
“A súrlódás rettenetesen bonyolult probléma, pláne ha rájössz, hogy a nedves homok keményebb, mert ahogyan egy homokvár esetében, úgy itt sem lehet száraz homokra építeni. De ennek a súrlódásra gyakorolt következményeit nehéz megjósolni” – húzta alá Bonn.
Azt mondta, hogy a kísérlet nemcsak az egyiptomi rejtélyt oldotta meg, hanem érdekes módon azt is megmutatta, hogy a homok merevsége közvetlenül összefügg a súrlódási erővel.
“Kísérletileg kimutattuk, hogy a homokon lévő csúszási súrlódást nagymértékben csökkenti egy kevés – de nem túl sok – víz hozzáadása” – olvasható a tanulmányban. “A kapilláris vízhidak kialakulása növeli a homok nyírási modulusát, ami megkönnyíti a csúszást.”
A nyírási modulus – amint a ScienceDirect cikkéből kiderül – azt mutatja meg, hogy egy anyag mennyire ellenálló a nyírási alakváltozásokkal szemben.
Változik a súrlódási együttható
Hozzátették: “A túl sok víz viszont a kapilláris hidak összeolvadását eredményezi, ami a modulus csökkenését eredményezi. Ebben az esetben azt tapasztaljuk, hogy a súrlódási együttható ismét növekszik.”
A csapat eredményei tehát azt mutatják, hogy a súrlódási együttható közvetlenül összefügg a nyírási modulus-szal, ennek pedig jelentős következményei vannak a szemcsés anyagok szállítására.
Ezúttal tehát jóval földhözragadtabb elméletről van szó, mint ha űrlényekről olvashatnánk, de lássuk be, valószínűleg a megoldáshoz is ez visz minket közelebb.
Ez is érdekelhet:
- A gízai nagy piramis három rejtélyes relikviája
- Te sem szeretnél az egyiptomi piramisok belsejében eltévedni
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megtalálhatták a Tejútrendszer ősi, ‘gonosz ikertestvérét’?
Félelmetes videó mutatja be a különböző kategóriájú hurrikánokat, és azt, hogy milyen pusztításra képesek
Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak
Lerobbant az orosz kémhajó NATO-területen, a dánok és egy vontatóhajó kísérték vissza
Nobel-díjat kapott a mesterséges intelligenciáért, közben pedig retteg saját találmányától
Innen indultak a 20. századi Nobel-díjas tudósaink