Több mint egy évtizeden át az elektromos kenyérpirító állítólagos feltalálójával kapcsolatos, ügyesen szövögetett megtévesztés hálója becsapta az újságokat, a pedagógusokat, sőt még a kormányzati tisztviselőket is. Ezt a bonyolult átverést végül egy 15 éves kenti iskolás kíváncsiságának és szorgalmának köszönhetően sikerült leleplezni. Ez a bizarr és lenyűgöző történet “Alan MacMastersről”, az emberről, aki sosem volt.
Adam, a 15 éves kenti fotográfia és IKT szakos hallgató gyakran lapozgatta a Wikipédiát az órái alatt. Tavaly júliusban egy nap a tanára megemlített egy érdekes tényt a Wikipédiából: egy Alan MacMasters nevű skót tudós találta fel az első elektromos kenyérpirítót az 1800-as évek végén. A bejegyzésben szerepelt egy fotó egy férfiról, akin egy bozontos, hosszú pajeszos hajú férfi látható, állítólag a 19. századból. Adam azonban gyanakodott. “Nem úgy nézett ki, mint egy normális fotó” – mondta. “Úgy tűnt, mintha szerkesztették volna.” — írja a BBC.
Kíváncsi volt, ezért Adam közzétette gyanúját egy olyan fórumon, amely a Wikipédia vandalizmusának leleplezésére hivatott. Fogalma sem volt róla, hogy ez az egyszerű lépés láncreakciót indít el, amely az internet történetének egyik leghosszabb ideig tartó átverésének leleplezéséhez vezetett.
Egy legenda születése
Egészen a közelmúltig, ha rákeresett a Wikipédián az “Alan MacMasters”-re, egy részletes cikket talált, amely őt az elektromos kenyérpirító feltalálójaként tartotta számon. A bejegyzés tele volt újságcikkekre, könyvekre és weboldalakra való hivatkozásokkal, ami a legitimitás látszatát keltette. MacMasters-t még állítólagos hazájában is ünnepelték: egy skót általános iskola egy napot tartott a tiszteletére, egy séf pedig desszertet készített a BBC Nagy Brit Menü című műsorában.
2018-ban a Bank of England MacMasters-t jelölte az új 50 fontos bankjegyen való megjelenésre, hivatkozva a tudományhoz való állítólagos hozzájárulására. A hoax messze földön elterjedt, és bebetonozta MacMasters népi hőssé válását Skóciában és azon túl is.
Az igazi Alan MacMasters
Alan MacMasters, egy 30 éves londoni repülőmérnök neve gyakran felbukkant a kenyérpirítós átveréssel kapcsolatban. “Nem szabad mindent elhinni, amit az interneten olvas az ember” – mondja nevetve. Felidézi, hogyan kezdődött a legenda több mint egy évtizeddel ezelőtt egy egyetemi előadáson, amelyen a Wikipedia megbízható forrásként való használatától óvott.
2012. február 6-án Alan barátja, a pajkos humoráról ismert Alex úgy döntött, hogy szerkeszti a Wikipédia bejegyzését, és hamisan barátját nevezi meg a kenyérpirító feltalálójaként. “Fogalmunk sem volt arról, hogy ki találta fel a kenyérpirítót” – vallja be Alex. Idővel Alex kibővítette a cikket, még bonyolultabb és hamisabb részletekkel, például azzal, hogy a MacMasters részt vett a londoni metró világítási rendszereinek fejlesztésében.
Az átverés felbomlik
Hosszú fennállása ellenére a hoax talán folytatódott volna, ha nincs Adam éles szeme. Az ő bejegyzése után a Wikipedia szerkesztői gyorsan törlésre jelölték a cikket. Egy héten belül a cikket átirányították a hoaxokról szóló oldalra, Alex fiókját pedig letiltották.
A Wikimédia Alapítvány, amely a Wikipédiát felügyeli, kijelentette, hogy bár előfordulnak átverések, ezeket általában az önkéntesek kezelik a kialakított szabályok és folyamatok segítségével. Hangsúlyozták, hogy a félretájékoztatást és a hoaxokat komolyan veszik, és lépéseket tesznek a platform integritásának megőrzése érdekében.
A kenyérpirító valódi feltalálója
Az elektromos kenyérpirító valódi eredetét vizsgálva kiderült, hogy az első, kereskedelmi szempontból sikeres kenyérpirítóra vonatkozó szabadalmat Frank Shailor nyújtotta be 1909-ben a General Electric nevében. Shailor D-12-es kenyérpirítója lett az első kereskedelmi forgalomban kapható elektromos kenyérpirító, ami jelentős mérföldkövet jelentett a konyhatechnológiában.
Rebecca Dolgoy, a két D-12-es kenyérpirítónak otthont adó kanadai Ingenium kurátora kifejezte a kenyérpirító története és jelentősége iránti rajongását. “Alan MacMasters, a feltaláló története mindenképpen érdekes” – jegyezte meg – “még ha történetesen nem is igaz”.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Újra lemerülnek a Titanic roncsához 1 évvel az OceanGate után
Ezek az állatok szeretik, ha elkapják őket
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Megvan a dátum: Trump ekkora hozhatja nyilvánosságra az elképesztő ufó-aktákat
A Hubble és a JWST megerősítette: fogalmunk sincs, hogyan tágul a világegyetem
Ilyen fát még nem láttál – káposztadíszek a Vecsési fenyőn
Mi történne egy közeli csillagrobbanáskor a Földdel?
Meglepő modellváltás: gazdasági társasághoz kerül a BME
6 európai karácsonyi vásár, ahová néhány óra alatt eljuthatsz Budapestről