A legnagyobb T. rexek majdnem kétszer akkorák lehettek, mint eddig gondolták
Az már tudjuk, hogy rengeteg nagy méretű dinoszaurusz élt a Földön, de mekkorák voltak a legnagyobbak? Egy új tanulmány szerint a Tyrannosaurus rex, vagy röviden T. rex akár 70 %-kal nehezebb lehetett, mint amit a fosszilis feljegyzések mutatnak, így a kutatóknak egy egyébként is óriási ragadozót kellett még nagyobbá tenniük.
A legtöbb kiállított dinoszaurusz, amelyet a kiállításon látunk, egy-egy öntvény, amelyet rengeteg példány hiányos maradványa segítségével raktak össze. Hacsak nem találnak egy teljes állatot, nehéz megmondani, mekkora is volt életében, így a kutatókban felmerült a kérdés: mekkorák voltak a legnagyobbak, és vajon megtaláljuk-e valaha is őket?
A legnagyobb T. rexek mellett eltörpülhetnek fosszíliáink?
A kérdésre Dr. Jordan Mallon, a Kanadai Természettudományi Múzeum és Dr. David Hone, a londoni Queen Mary Egyetem munkatársai számítógépes modellezéssel keresték a választ, derül ki az IFLScience beszámolójából.
A T. rexre összpontosítva a populáció méretét, a növekedési ütemet, az élettartamot és a fosszilis feljegyzések hiányosságait vették figyelembe, hogy modellezzék a felnőttkori testméretek eltéréseit. Eredményeik szerint a ma ismert legnagyobb T. rex példányok a felső 1 %-ba tartoznak, viszont ezen belül is nagy lehetett a szórás, így a kutatókban is felmerült a kérdés, hogy vajon mekkorák lehettek a valaha volt legnagyobb zsarnokgyíkok.
Egy kisebb Tyrannosaurus rex is félelmetes lehetett, de a legnagyobbak teljesen más ligában játszottak
Modelljük szerint a T. rex-fosszíliák felfedezésének jelenlegi üteme azt jelenti, hogy még 1000 évig kell keresgélnünk, mire megtaláljuk ezt az egy a tízezerből egy állatot. Ráadásul az eddigi legnagyobb egyed (amely egy a nagyjából 2,5 milliárdból) akár 70 százalékkal nehezebb és 25 százalékkal hosszabb is lehetett, mint az eddig felfedezett legnagyobb T. rex.
Így egy olyan T. rexet hoztak létre virtuálisan, amely 8,8 tonna helyett 15 tonnát nyomott, 12 méter helyett pedig 15 méter hosszú volt.
Mallon egy nyilatkozatban elmondta, hogy tanulmányuk alapján az ekkora fosszilis állatok esetében a feljegyzésekből nem igazán tudjuk, hogy milyen abszolút méreteket érhettek el. „Szórakoztató egy 15 tonnás T. rexre gondolni, de a következmények biomechanikai vagy ökológiai szempontból is érdekesek.”
A kutatók kiemelik, hogy a tanulmány középpontjában nem a T. rex állt, de a hírneve és mérete miatt remek alanynak bizonyult. Viszont ezzel a tanulmány egy minden, kihalt állatot érintő vitában is érintett lett, mely szerint nem tudhatjuk pontosan, hogy a megtalált példányok egy populáció nagyobb vagy kisebb egyedeit képviselték-e.
Az IFLScience érdekes analógiáját hozott fel példának. Gondoljunk csak bele, hogy a jövő civilizációi évmilliók múlva Danny DeVito fosszíliáját találják meg elsőként, és ez alapján alkotnák meg a Homo sapiensről ismereteiket, miközben Shaquille O’Neal vagy Jao Ming szintén fajunk tagjai.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye