Furcsa titkot rejtegetett a valaha látott legerősebb gamma-kitörés
2022-ben a tudósok egy furcsa jelet észleltek a valaha látott legerősebb kozmikus robbanásból, most a pedig azt mondják, rájöttek, mi okozta.
A kozmikus robbanás egy gamma-kitörés (GRB) volt, amelyet hatalmas csillagok bocsátanak ki, amikor fekete lyukká alakulnak.
A NASA szerint ahogy a keletkező óriás az anyaggal táplálkozik, annak egy része a növekvő fekete lyukkal ellentétes irányba lendül, és hatalmas energiaszivárgásokat képez, amelyek átsugározzák a haldokló csillag külsejét. Amikor ezek a sugárnyalábok a Föld felé irányulnak, az űrbe telepített műholdak észlelhetik őket.
Valami csak jóval a gamma-kitörés után derült ki
Minden idők legfényesebb gamma-kitörését, hivatalos nevén a GRB 221009A-t 2022. október 9-én észlelték, írja a Live Science. Annyi gamma-sugarat lőtt bolygónk felé, hogy telítette a Föld körül keringő űreszközök összes detektorát, emiatt pedig a robbanás legintenzívebb része alatt nem működtek.
Nagyjából perc múlva azonban a robbanás lecsillapodott, és a detektorok ismét működésbe léptek. Ekkor egy szokatlan, körülbelül 12 millió elektronvoltos energiacsúcsot észleltek, amely körülbelül 40 másodpercig tartott. Összehasonlításképpen, a látható fény energiája körülbelül 2-3 elektronvolt.
„Amikor először láttam ezt a jelet, libabőrös lettem tőle” – mondta a közleményben Maria Edvige Ravasio vezető kutató. Hozzátette, hogy a tudósok 50 éve tanulmányozzák a gamma-kitöréseket, de ez az első alkalom, hogy ilyen jelet ekkora bizonyossággal észleltek.
De mi is történt a robbanás során, ami meglepte a kutatókat? Úgy gondolják, hogy anyag és antianyag ütközött össze és semmisítette meg egymást a fénysebesség 99,9%-ával. A kutatók szerint a furcsa energiacsúcs annak a bizonyítéka, hogy az elektronok és antianyag-változatuk, a pozitronok egymásnak ütköznek és elpusztították egymást.
Amikor ez a kétféle részecske megsemmisíti egymást, jellemzően mintegy félmillió elektronvoltnyi energiát szabadítanak fel. Bár ez jóval alacsonyabb, mint a 12 millió elektronvolt, a kutatóknak szerint az észlelt sugárnyalábok közel fénysebességgel haladtak a Föld felé, így összenyomták a hullámokat.
„Annak az esélye, hogy ez a jellemző csak egy zajingadozás, kevesebb, mint egy a félmilliárdhoz” – mondta a Om Sharan Salafia, a tanulmány társszerzője, a milánói Nemzeti Asztrofizikai Intézet asztrofizikusa.
Az eredmények segíthetnek megérteni az ilyen sugárnyalábok belsejében lévő kaotikus környezetet, mert a kutatók bár évtizedek óta észlelik őket, még mindig nem értik a kialakulásuk során lejátszódó összes folyamatot.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története