Van egy olyan lenyűgöző hely a Szaharában, amely elsőre délibábnak tűnik
Ha napokig bolyonganánk a Szaharában és megpillantanánk ezt a helyet, bizonyára azt hinnénk, hogy a dehidratáltságtól látjuk, vagy hogy egy délibáb játszik velünk, azonban ez nagyon is valóságos.
A Guelta d’Archei egy ősi víznyelő a Szahara mélyén, amely Csádban, az Ennedi-fennsíkon található. A képződmény egy guelta, vagyis egy sekély, édesvízzel teli keskeny völgy, amely körül sziklafalak magasodnak. A sivatagos régió egyik kevés víztározójaként a nomád törzsek számára létfontosságú helyszín, ahová tevéiket hozhatják pihenni és vízet felvenni, azonban nem maradhatnak sokáig, ugyanis a hely néhány nílusi krokodilnak is otthont ad, amely a 15-5 ezer évvel ezelőtti Zöld Szahara óta vannak itt, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Ebben az oázisban létezik egy korábbi korból fennmaradt állat- és növényvilág, amely nagyrészt a vízforrásokkal rendelkező szurdokokban koncentrálódik. Az egyik legikonikusabb példa a krokodilok jelenléte, amelyek a folyóvízi kapcsolatok megszűnése óta, több ezer éve vannak itt. Ők a Szahara utolsó túlélői az egyiptomi Nílus völgyében és Mauritániában élő populációkon kívül
– olvasható az UNESCO 2016-ban kiadott brosúrájában.
Nem a krokodilok miatt nem tanácsos odautazni
Bár ma már szinte teljesen eltűntek az emberek a térgégből, az itt található sziklarajzok a több ezer évvel ezelőtti jelenlétük bizonyítékai. Az Ennedi régió jó néhány ezer sziklarajznak és falfestménynek ad otthont, amelyek a Kr. e. 5000 Kr. u. 1700 közötti időszakból származnak. Az ősi műremekek vadállatokat, szarvasmarhákat, embereket és végül, de nem utolsó sorban tevéket ábrázolnak az akkori helyi kultúrák sajátos stílusaiban.
„Ezek a festmények segítenek újra kapcsolatba kerülni identitásunkkal, kultúránkkal és azzal, hogy honnan származunk. Ennedi egy nyitott könyv őseink történelméhez. Mindig sírva fakadok, amikor Ennedibe megyek. Ez egy csodálatosan gyönyörű táj, nagyon érintetlen emberekkel. Senki sem megy oda anélkül, hogy ne érezné a kapcsolatot. Van benne valami igazán különleges”
– mondta a BBC Travelnek Angèle Aloumbe, a csádi fővárosban működő African Parks munkatársa.
Bármilyen csábító is lenne elutazni ide, a szakértők nem ajánlják, hogy a helyszínre látogassunk. Az amerikai külügyminisztérium azt javasolja az utazóknak, hogy a bűnözés, a terrorizmus, a zavargások és az emberrablások miatt fontolják meg a Csádba való utazást, míg az Egyesült Királyság külügyminisztériuma egyszerűen csak azt tanácsolja az utazni vágyóknak, hogy ne menjenek oda. De ha a kiélezett társadalmi és politikai helyzet nem tartaná vissza a legrátermettebbeket, az utazás valószínűleg nekik is nagy kihívás lenne, ugyanis négy napig tart az út a sivatagon keresztül, és autóval juthatunk el a fővárosból a Szahara szívében található gueltáig.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története