Véletlenül találtak egy furcsa, utánzó állatfajt Japán korallzátonyainál
A Föld óceánjainak nagyjából 95%-a a mai napig felfedezetlen, de ahogy a kutatók minél többet tudnak meg a rejtélyes mélységről, annál több furcsa állatfaj bukkan elő.
A Scientific Reports új tanulmánya szerint Japán partjainál a búvárok szarukorallokat gyűjtöttek, amikor észrevették ezeket a furcsa, ismeretlen állatot. A búvárok 2021-ben és 2022-ben Szugasima partjainál kopoltyúhálót használva nyolcosztatú virágállatokat távolítottak el és hoztak a felszínre.
Ahogy a kutatók lehámozták a vörös külsőt, észrevették, hogy apró, puha lények tapadnak az alatta lévő fehér felületre. Az állatok elsőre úgy néztek ki, mint a csupaszkopoltyús tengeri csigák, amelyek jellegzetes, figyelmeztető színekben pompáznak.
A közelebbi vizsgálatokból azonban kiderült, hogy valójában egy új fajról van szó.
Új állatfaj a korallok között
“E felmérések során véletlenül rábukkantunk egy figyelemre méltó soksertéjű tengeri féregre, ezeken a virágállatokon élt, és jelentősen megváltozott, élénk színű testük van, amely nagyon hasonlított a tengeri házatlan csigákra.”
Az angol nyelvterületen néha nyakláncféregnek is nevezett Syllidae család tagjai általában szimbiózisban élnek más élőlényekkel, tehát közvetlenül a gazdaszervezeteken, például szivacsokon és korallokon élnek, de nem ártanak azoknak.
A kutatók szerint az állat hengeres teste mindössze néhány milliméter hosszú, és 14 összefüggő szelvényből áll. Az antennák a tanulmány szerint fehéresek, “sárgás színűek a végükön”, a testhez közelebb eső részek pedig vörösek.
A színük és alakjuk annyira hasonlít a tengeri csigákra, hogy a kutatók úgy vélik, ezek a tengeri férgek szándékosan imitálják előbbi élőlényeket, amelyek azért olyan élénk színűek, mert sokan közülük képesek szúrni, a színük pedig lehetővé teszi számukra, hogy látszólag büntetlenül mozogjanak a potenciális ragadozókkal szemben.
A tengeri csigák utánzásával az új állatfaj talán önmagát próbálja megvédeni, ennek fényében pedig a Cryptochaetosyllis imitatio nevet kapta.
A tanulmány szerint ez az első eset, amikor a tengeri csigákat egy gyűrűsféreg utánozza, ráadásul a kutatók szerint az állatfaj nagyon ritka lehet, mivel eddig négy példányt Japánban, egyet pedig Vietnamban találtak összesen.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A kézikönyv, ami a boszorkányüldözések új hullámát indította el a 15. században
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
S-70: az oroszok saját drónjukat lőtték le?
136 év után megfejthették Hasfelmetsző Jack rejtélyét
A hacker, aki egyedül megmentette az egész internetet