Ez történne, ha egy új bolygó alakulna ki közvetlenül a Föld mellett
Egy, a Naprendszertől 500 fényévnyire található gázfelhő éppen bolygóvá formálódik, amely általában néhány százmillió évig tart.
De nekünk nincs erre időnk, így a What If feltett két kérdést: mi lenne, ha sokkal gyorsabban történne? És mi lenne, ha közvetlenül a Föld mellett születne?
Hogyan jönne létre ez az új bolygó? És milyen hatással lenne a földi életre?
Egy új bolygó kialakulása soha sem zökkenőmentes esemény, erről a Naprendszer is tudna mesélni 4,5 milliárd évvel ezelőttről. A folyamat során jött létre az összes ma ismert planéta, valamint a Nap is.
De tegyük fel, hogy csak egy új bolygó keletkezne egy már létező naprendszerben? A folyamat egy darab égitest esetében is több mint 100 millió évig tartana, de az alábbi videóban gyorsítva nézhetjük végig.
Először is egy gázfelhőnek kellene belépnie a Naprendszerbe, amely a Nap gravitációs vonzásának hatására gyorsan elkezdene forogni. Végül por és kőzetek alakulnának ki.
Az elhelyezkedésétől függően talán láthatjuk ezt a folyamatot, csak nem szabad szemmel, ugyanis távcsőre lenne szükségünk, hogy láthassuk a bolygó kialakulását, mivel csak egy nagy gomolygó porthalmazt látnánk.
Tehát bár ezt a bolygót nem fogjuk tudni jól látni, amit viszont láthatunk, az aszteroidák és egyéb űrszemét ezrei, amelyek potenciálisan a Föld felé száguldanak.
Ennek oka a gázfelhő további forgása, amivel egyre több por és törmelék alakulna ki, amelyek elkezdenének felmelegedni, később pedig egymásnak ütközni, egyre nagyobb és nagyobb sziklákat alkotva.
Ezt a folyamatot nevezik akkréciónak. Ez addig folytatódna, amíg ki nem alakul néhány, kilométeres nagyságú szikla, és később egy bolygókezdemény, amelyeket a bolygók építőköveiként tartunk számon.
Rövid életű lenne az új planéta
Végül a bolygókezdemény elég nagyra nőne ahhoz, hogy más nagy objektumokat is vonzani kezdjen az egész űrben, amelyek közül néhány akár be is csapódhat a Földbe.
Amint a Földet aszteroidák találják el, az új világunk egyre nagyobb és nagyobb lesz, és továbbra is vonzani fogja társait, vagy más nagy objektumokat. Ez addig fog folytatódni, amíg a bolygóképződmény akkora nem lesz, hogy magába omlik, és bolygóvá válik.
Ekkor venné fel a “gömb” alakot, és a nehéz elemek, mint például a vas, a gömb közepére süllyednének, a szilikátok pedig a tetejére kerülnének.
Ha a bolygó elég nagy lenne és elég közel lenne a Földhöz, akkor jó esély lenne arra, hogy a jövevény teljesen elpusztítaná a Földet. Nem lenne más választásunk, mint tehetetlenül nézni, ahogy a Föld teljesen elpusztul, miközben belecsapódik az új bolygóba.
Ekkor pedig a Földnek teljesen vége lenne. Évmilliókkal később a belőlük keletkezett égitest lehűlne, és újra kialakulhatna az élet.
Összegezve, ha egy új bolygó alakulna ki a Naprendszerünkben, az az emberiség végét jelentené. Újra bebizonyosodott, hogy a Naprendszer tökéletes úgy, ahogy van.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története