Hónapok óta forog egy helyben a halhatatlannak tűnő jéghegy
A bolygó legnagyobb jéghegye a kutatók adatai szerint hónapok óta egy helyben forog, és ez egyáltalán nem az, amire a kutatók számítottak.
A BBC beszámolója szerint az A23a névre keresztelt óriási jéghegynek a Föld legerősebb áramlata mentén kellene mozognia, ehelyett egy hatalmas forgó vízoszlop tetején rekedt, amelyet az oceanográfusok Taylor-oszlopnak neveznek Geoffrey Ingram Taylor után, aki az 1920-as években fedezte fel ezt a jelenséget.
A Futurism szerint az A23a közel 39 ezer négyzetkilométeres, és azóta ejti ámulatba a tudósokat, hogy 1986-ban leszakadt az antarktiszi Filcher-selfjégtábláról, és évtizedekig az óceán fenekén pihent. 2020-ban újra a felszínre került, és lassan újra sodródni kezdett, tavaly ősszel pedig már szinte teljesen elhagyta a sarkvidéki vizeket.
A jéghegy, amely fittyet hányt a globális felmelegedésre
Idén áprilisban már teljes sebességgel haladt előre, amikor is elérte az Antarktisz cirkumpoláris áramlatát (ACC). Ez az egyetlen áramlat, amely az összes hosszúsági körön átlahat, és több vizet mozgat, mint a bolygó összes folyója együttvéve. A gigászi áramlatnak az A23a-t még tovább kellett volna vinnie az Déli-sarkvidék külső szélére, hogy aztán ott elolvadjon.
Ehelyett a képződmény az Antarktiszi-félsziget peremén, a Déli-óceán torkolatánál fekvő Dél-Orkney-szigetektől északra rekedt. Az azóta eltelt hónapok alatt naponta körülbelül 15 fokot forgott, és nagyon úgy néz ki, hogy nem fog csak úgy elolvadni és szétesni, ahogyan arra korábban számítottak.
Mark Brandon, az angliai Open University munkatársa szerint ez részben az A23a sajátossága miatt van. “Általában a jéghegyekről azt gondoljuk, hogy csak annyi a sorsuk darabokra törjenek és elolvadjanak. Ennek az egynek viszont nem, az A23a az a jéghegy, amelyik egyszerűen nem hajlandó meghalni.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A brit uralkodók szenvedélyes titkai: Utazás a királyi hálószobákban
A heroin eredetileg köhögéscsillapító gyógyszernek készült
1962-ben kitört a nevetés járvány Tanganyikában
Hogyan maradhatott ez a 2600 éves emberi agy szinte hibátlan állapotban?
Az óceánoknak is van saját időjárásuk, de nemcsak a hullámok habjai felett
Az Antarktisz elveszett emberei: Egy lezuhant amerikai repülő története