Lehetséges, hogy az univerzum egy fekete lyuk belsejében van?
Vajon lehetséges az, hogy minden, amit az égbolton látunk és amit a tudósok képesek megfigyelni, egy fekete lyuk belsejében lenne? Nos, a modern tudomány már számos tény alapján komolyan fontolóra vette a lehetőséget, de a helyzet nem egyszerű.
Először is, ha kiszámítjuk, hogy mekkora egy olyan fekete lyuk, amelynek tömege és energiája megegyezik az univerzumban látható összes tömeggel és energiával, akkor az jön ki, hogy ez az objektum majdnem akkora, mint a megfigyelhető univerzum. Ez elsőre persze furcsának hangozhat, de egy ilyen képződmény sugara egyenesen arányos a tömegével, míg a térfogata arányos a sugarának köbével, tehát minél nagyobb tömegű egy ilyen objektum, annál kisebb a sűrűsége. Ez pedig azt jelenti, hogy egy, a világegyetem méretével megegyező méretű fekete lyuknak nagyjából olyan átlagos sűrűsége lenne, mint a megfigyelhető világegyetemé, olvasható a BBC Science Focus beszámolójában.
Az univerzumnak és a fekete lyukaknak számos hasonlósága van. Ha visszafelé haladunk az előbbi idővonalán, akkor kiderül, hogy minden egy szingularitással, ismertebb nevén az ősrobbanással kezdődött, amikor is a sűrűség, hőmérséklet és energiák olyan szélsőségesek voltak, hogy a fizika törvényei összeomlottak. Ez pedig matematikailag ugyanaz, mint a láthatatlan zabagépek szingularitásai. Ezeknek is vannak eseményhorizontjaik, amelyen túlról fény és anyag soha sem térhet vissza, és a világegyetem is valami hasonlval rendelkezik. Ez a kozmológiai eseményhorizont, amelyen túl nem látunk, mert a tágulás nagyobb mértékben növeli a távolságot, mint ahogyan az onnan érkező fény csökkenti.
Matematikai értelemben a fekete lyuk eseményhorizontján kívüli tér tulajdonságai egyszerűen az eseményhorizonton belüli tulajdonságok fordítottja. Más tanulmányok szerint egy fekete lyuk születése bébi univerzumokat hozhat létre. Azonban egyik elképzelés sem vezetett megfigyelhető bizonyítékhoz, ezért arra a kérdésre, hogy egy fekete lyuk belsejében élünk-e, egyelőre nem lehet választ adni.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé