A NASA legújabb felfedezése kapcsán egyre közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy választ kapjunk a nagy kérdésre: egyedül vagyunk a világon?
Jelentős áttörés történt az űrben, ugyanis az amerikai űrkutatási hivatal 470 millió kilométer távolságból érzékelt jeleket, írja a LADbible.
A fejlemény szó szerint megváltoztathatja az univerzum kutatásának módját. A NASA egyébként idén júliusban hajtotta végre a bravúrt azt követően, hogy 2023. október 13-án felküldte a Psyche űrszondát az űrbe, hogy megvizsgálja a 16 Psyche nevű aszteroidát.
Sikeres volt a NASA kísérlete
A cél annak bebizonyítása volt, hogy lehetséges lézerrel üzeneteket küldeni az űr mélyére, és mint kiderült, erre valóban van mód.
Ez a NASA Deep Space Optical Communications nevű egységének segítségével valósult meg, amely a lézerek üzenetküldésre való használatának fejlesztéséért, és magáért a küldetését felelős.
Meera Srinivasan, a projekt egyik vezetője kijelentette: “A mérföldkő jelentős. A lézeres kommunikáció nagyon magas szintű precizitást igényel, és mielőtt a Psyche-vel elindultunk, nem tudtuk, mekkora teljesítményromlást fogunk látni a legtávolabbi pontokon.”
Ez lehet a megfelelő kommunikációs csatorna
Hozzátette, a nyomonkövetésre és helymeghatározásra használt technikák ellenőrzése most sikeresen megtörtént, és megerősítést nyert, hogy ez a fajta kommunikáció megfelelő módszer lehet a Naprendszer felfedezésére.
Bill Nelson, aki szintén az űrkutatási hivatal szakértője, azt emelte ki, hogy ez a teszt megdöntötte a legtávolabbi lézeres kommunikáció rekordját. Mint a közösségi médiában fogalmazott: “A NASA megdöntötte a valaha küldött legtávolabbi lézeres kommunikáció rekordját! Lézerjelet küldtünk a mintegy 290 millió mérföldre lévő Psyche űrszondánkra.”
“Gratulálok a csapatnak. Ez a rendkívüli eredmény megváltoztatja a Naprendszer felfedezésének módját” – tette hozzá.
Megújíthatja a kapcsolattartást az expedíciók során
A NASA részletezte, hogy a rendszer tartósan 6,25 megabit/másodperc adatátviteli sebességet tudott elérni, a maximum pedig 8,3 megabit/másodperc sebesség volt. A teszt eredményei arra utalnak, hogy a lézer hatékonyabbnak bizonyulhat az űrkommunikációban, mint a hagyományos rádió-alapú frekvenciák, ami egy esetleges Hold-, vagy Mars-expedíció során fontos változást jelent.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy tanulhatsz űrmérnöknek Magyarországon?
A Marsról érkező jelet egy amerikai apa és lánya dekódolta
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggódik” az orosz frontra érkező észak-koreai katonák miatt
A tiltott kísérlet, amellyel az évezredek során többször megpróbálkoztak
Románia került Magyarország helyére egy olasz földrajzkönyvben!
A táncoló pestis esete és az őrültségről alkotott kép a kora újkorban