Vajon a ‘félresikerült’ csillagoknak is lehetnek bolygóik?
A James Webb űrtávcsővel (JWST) végzett megfigyelések során a csillagászok felfedezték, hogy a bolygókat formáló gáz- és porfelhők, az úgynevezett protoplanetáris korongok nemcsak a teljes értékű, hanem a “félresikerült csillagok” körül is jelen vannak.
Ezeket barna törpéknek nevezik, és ez az első alkalom, hogy megerősítést nyer, hogy barna törpék körül is találhatóak ilyen korongok, írja a Space.com.
Az ArXivban megjelent tanulmány szerint a felfedezést az Orion-ködben végezték, ahol a Webb segítségével vizsgálták a Hubble által korábban megfigyelt objektumokat.
A barna törpék is csillagok szerettek volna lenni, de lehetnek-e körülöttük bolygók?
Ez a ködben levő protoplanetáris korongokat UV-fényben mutatta, és most betekintést nyújthatnak abba, hogyan alakulnak ki barna törpék, miért nem érik el a csillaggá váláshoz szükséges tömeget, és vajon ilyen objektumok is képesek-e saját bolygórendszereket formálni.
A barna törpék az óriási gáz- és porfelhőkből keletkeznek, amelyekből a csillagok is születnek, de nem gyűjtenek össze elegendő tömeget ahhoz, hogy a magjukban elinduljon a hidrogén fúziója, ami energiatermelésük alapja.
A barna törpék tömege a Jupiter 13 és 75-szöröse között van, ezenkívül pedig hidegebbek és jóval halványabbak “teljes értékű” társaiknál.
Kevin Luhman, a Penn State Egyetem kutatója szerint „a Webb nélkül nem lennénk képesek megfigyelni ezeket a halvány objektumokat, és azok tulajdonságait”.
A távcső részletes hőmérsékleti adatokkal járult hozzá az Orion-ködben lévő barna törpék azonosításához, megerősítve, hogy a megfigyelt protoplanetáris korongok valóban ilyen égitestek körül találhatóak.
Nem reménytelen a helyzetük
A csapat spektroszkópiás mérésekkel vizsgálta a Hubble által korábban észlelt halvány objektumokat az Orion-ködben, és legalább 20 barna törpét talált, melyek hőmérséklete igazolja státuszukat.
A legkisebb ezek közül az objektumok közül mindössze az 5-szöröse a Jupiter tömegének, emellett két olyan objektumot is felfedeztek, amelyek tömege majdnem elegendő lenne a hidrogénfúzió beindításához, így ezek akár csillagok is lehetnek.
„A JWST megfigyelései csak a jéghegy csúcsát jelentik az Orion barna törpéinek felfedezésében,” tette hozzá Luhman. Az Orion-köd több száz halvány objektumot tartalmaz, amelyek barna törpék lehetnek, így a jövőbeli megfigyelések még több ilyen égitestet és protoplanetáris korongot tárhatnak fel ezek körül.
A kutatás szerint a Webb új adatainak segítségével a csillagászok további betekintést nyerhetnek a barna törpék és a csillagok keletkezésének folyamatába, és ezeknek a különleges objektumoknak a szerepébe a bolygók kialakulásában.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Tudtad, hogy tanulhatsz űrmérnöknek Magyarországon?
A Marsról érkező jelet egy amerikai apa és lánya dekódolta
Az ENSZ főtitkára „nagyon aggódik” az orosz frontra érkező észak-koreai katonák miatt
A tiltott kísérlet, amellyel az évezredek során többször megpróbálkoztak
Románia került Magyarország helyére egy olasz földrajzkönyvben!
A táncoló pestis esete és az őrültségről alkotott kép a kora újkorban