Ha még nem hallottál a Fermi Paradoxonról, az alapja egyszerű kérdés: a világegyetem hatalmas mérete és a benne lévő potenciális élet lehetősége alapján miért nem találkoztunk még soha idegen civilizációval? Az exobolygók felfedezése folyamatosan növeli annak valószínűségét, hogy valahol máshol is kialakulhatott élet – de akkor miért nem vettük még fel a kapcsolatot senkivel?
A paradoxont Enrico Fermi vetette fel 1950-ben, és azóta különböző válaszok születtek rá – a barátságostól egészen a rémisztőig. Az egyik magyarázat szerint egyszerűen még nem volt elég idő, és nem elég régóta sugározunk olyan technológiai jeleket, amelyeket más civilizációk is felismerhetnének. A másik véglet viszont azt feltételezi, hogy az univerzumban élő civilizációk általában hajlamosak önmagukat elpusztítani, mielőtt elérnék azt a fejlettségi szintet, amely lehetővé tenné a kapcsolatfelvételt — írja az IFLS.
A “Zoológiai” Hipotézis – Egy galaktikus rezervátum?
Az egyik legkorábbi elmélet a „Zoo Hipotézis”, amelyet John Allen Ball vetett fel 1973-ban. Ball szerint az idegen civilizációk talán már tisztában vannak létezésünkkel, de tudatosan rejtik el magukat előlünk.
„A jelenlegi idegen intelligenciával kapcsolatos elképzelések közül az, hogy ‘ők’ próbálnak kapcsolatot létesíteni velünk, sok követővel rendelkezik” – írta Ball. „Számomra ez az elképzelés valószínűtlen, és a Zoo Hipotézis ennek az ellenkezője.”
Ball elképzelése szerint az idegenek szándékosan kerülik az interakciót, és úgy tekintenek ránk, mint egy rezervátum lakóira, akiket megfigyelésre szántak. Ahogy mi is elkerüljük a kapcsolatot a természetvédelmi területeken élő, érintetlen törzsekkel, az idegenek is lehetőséget adhatnak nekünk arra, hogy saját fejlődésünk útját járjuk.
Egy galaktikus szabályrendszer – A “Prime Directive”?
Ball feltételezése szerint egy olyan fejlett civilizáció vagy civilizációk szövetsége létezik, amely egyetért abban, hogy más, kevésbé fejlett világokat megfigyelés alatt kell tartani. Ez az elképzelés hasonló a „Prime Directive”-hez, azaz az „Elsődleges Direktívához” a Star Trek sorozatban, amely tiltja a fejlett fajoknak, hogy beavatkozzanak a kevésbé fejlett kultúrák fejlődésébe.
„Általánosságban véve csak a legfejlettebb technológiával rendelkező civilizációkat kell figyelembe vennünk” – írta Ball –, „mert ők irányítják valamilyen értelemben az univerzumot.”
Megfigyelés, de kapcsolatfelvétel nélkül
A Zoo Hipotézisnek van egy kulcsfontosságú eleme: ha az idegenek valóban azt szeretnék, hogy ne találjuk meg őket, technológiai fejlettségük lehetővé teszi számukra, hogy ezt biztosítsák. Ball szerint a hipotézis ugyan elvben megcáfolható, de sosem igazolható – sosem tudhatjuk biztosan, hogy nem figyelnek minket, csak azért, mert nem látjuk őket.
Ball szerint ez az elmélet „pszichológiailag kellemetlen”, mert jó lenne azt hinni, hogy az idegenek örömmel vennék fel velünk a kapcsolatot, ha tudnának létezésünkről. „A tudomány története azonban számos olyan pszichológiailag kellemetlen elméletet tartalmaz, amelyek később igaznak bizonyultak” – foglalta össze Ball.
A “Sötét Erdő” Hipotézis – Jobb csendben maradni?
A Zoo Hipotézis mellett egy másik megdöbbentő magyarázat is született a Fermi Paradoxonra: a „Sötét Erdő” Hipotézis. Ez az elmélet azt sugallja, hogy az univerzumban lévő civilizációk szándékosan maradnak csendben, mert félnek attól, hogy egy ellenséges, pusztításra vágyó faj észreveszi őket. Az elmélet lényege, hogy ha akár csak egyetlen ilyen civilizáció is létezik, akkor minden másnak érdemes csendben maradnia, hogy elkerülje a figyelmet.
A Fermi Paradoxon tehát nemcsak arról szól, hogy miért nem találkoztunk még idegenekkel, hanem arról is, hogy valóban szeretnénk-e megtalálni őket.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A legegyszerűbb élő szervezet mindössze 437 génnel rendelkezik és emberek alkották
Mi történne a Földdel, ha az emberek eltűnnének?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában