A hidegháború idején az Egyesült Államok és a Szovjetunió titkos harca nem csupán katonai csatározásokról és hírszerzési játszmákról szólt, hanem az olyan technológiai újításokról is, amelyek célja a láthatatlan gyilkolás volt. Az egyik leghírhedtebb ilyen eszköz a CIA által fejlesztett „szívroham pisztoly” volt, amely képes volt megölni egy embert úgy, hogy a halál okát soha ne derítsék ki.
Ez a fegyver 1975-ben került napvilágra, amikor a CIA tevékenységeit vizsgáló Church Bizottság egy kongresszusi meghallgatás során bemutatta. A bizottság célja az volt, hogy feltárja az amerikai hírszerző ügynökség sötét ügyeit, és rámutasson azokra a módszerekre, amelyekkel a CIA határokon túl és belül is visszaélt a hatalmával — számolt be róla a fern.
Hogyan működött a szívroham pisztoly?
A hivatalos nevén nem észlelhető mikrobiális injektor (Non-Discernable Microbio Inoculator) egy átalakított .45-ös kaliberű pisztoly volt, amely szinte hangtalanul tudta kilőni a speciális lövedékeit. A fegyver belső működése egy kisméretű akkumulátorral volt biztosítva, amely a ravasz meghúzásakor elektromos áramot indított el.
A halálos lövedékek:
- A pisztoly apró nyilakat lőtt ki, amelyek vékonyak voltak és szinte észrevétlenek maradtak.
- Ezeket a nyilakat saxitoxinnal, egy rendkívül halálos kagylóméreggel vonták be.
- Egy későbbi verzióban a mérget apró jégpelletként fagyasztották meg, amely a célpont testébe érve elolvadt, és gyorsan hatott.
A lövedék becsapódásának nyoma mindössze egy apró, alig észlelhető piros pont volt, amit egy rutinvizsgálat során könnyen figyelmen kívül lehetett hagyni. Maga a toxin pedig a halál okát szívrohamnak vagy más természetes oknak álcázta, mivel az anyag nem hagyott kimutatható nyomot az áldozat testében.
Miért hozták létre ezt a fegyvert?
A hidegháború feszültségei és a KGB hasonló titkos fegyvereinek hírei inspirálták a CIA-t a fejlesztésre. Az 1950-es évek végén és az 1960-as évek elején a szovjet hírszerzés egy különleges méregfegyvert használt, amely két embert ölt meg úgy, hogy halálukat természetes okoknak tűntették fel. A CIA válaszul olyan eszközt akart, amely nemcsak hatékony, de teljesen észrevehetetlen is.
A projekt során az ügynökség a Fort Detrick-i különleges műveleti részleggel dolgozott együtt, amely már korábban is fejlesztett biológiai fegyvereket. Az egyik legnagyobb kihívás az volt, hogy megtalálják azt a mérget, amely gyorsan öl, és egyáltalán nem hagy nyomot – a saxitoxin tökéletes választásnak bizonyult.
A Church Bizottság és a botrány
1975-ben a Church Bizottság vizsgálatai során felszínre kerültek a CIA számos vitatott és törvénytelen tevékenységei, többek között politikai gyilkosságok tervei, kísérletek az emberi elme irányítására (MK Ultra), valamint egy teszt, amelyben a New York-i metrót „betegségszimuláns” gázzal árasztották el.
A meghallgatás során a bizottság elnöke, Frank Church szenátor, élesen bírálta a CIA-t, és bemutatta a szívroham pisztolyt is. A CIA igazgatója, William Colby, azt állította, hogy a fegyvert soha nem használták, de a bizonyítékok és a titoktartás légköre sokakban kétséget hagyott.
Mi lett a fegyver sorsa?
A szívroham pisztoly további sorsa máig rejtély. Az 1970-es években Richard Nixon elnök megtiltotta a biológiai és vegyi fegyverek használatát, és elrendelte azok megsemmisítését, de a CIA nem tartotta be maradéktalanul az utasítást. Az ügynökség titokban megőrizte mérgező készleteit, köztük 11 gramm saxitoxint, amely elegendő lett volna több százezer ember megölésére.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Ez az egyetlen, univerzálisan érthető szó, amely globálisan megjelenik
Mi történt az első hálaadáson valójában?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie