Moszkvában bújtatja bukott szövetségesét Putyin
Az orosz hírügynökségek arról számoltak be, hogy Bassár el-Aszad és családja Moszkvában van.
Moszkvában tartózkodik Bassár el-Aszad megbuktatott szíriai elnök és családja – jelentették orosz hírügynökségek vasárnap este egy Kreml-forrásra hivatkozva. Mindez néhány órával azután történt, hogy elmenekült az országból, miközben az iszlamisták vezette lázadók bevonultak Damaszkuszba, írja a Meduza.
A bejelentésre akkor került sor, amikor Oroszország, Aszad egyik legfontosabb szövetségese, az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését hívta össze a háború sújtotta országban gyorsan változó helyzet miatt. „Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek” – mondta a forrás a TASZSZ és a Ria Novosztyi hírügynökségeknek. „Oroszország humanitárius okokból menedékjogot adott nekik” – tette hozzá.
Az AFP Kreml-forrása azt is elmondta, hogy az Aszadot villámoffenzívában leváltó lázadók „garantálták az orosz hadsereg bázisainak és a Szíria területén lévő diplomáciai intézményeknek a biztonságát”. Arra a kérdésre, hogy megerősítették-e, hogy Aszad Moszkvában tartózkodik, egy nyugati tisztviselő azt mondta, hogy valószínűleg így van, és nincs okuk kételkedni Moszkva állításában.
„Oroszország mindig is a szíriai válság politikai megoldását támogatta. Kiindulópontunk az ENSZ égisze alatt folyó tárgyalások újrakezdésének szükségessége” – tette hozzá a Kreml-forrás. Oroszország ENSZ-képviselője bejelentette, hogy Moszkva hétfő délutánra kérte az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli, zárt ajtók mögötti ülésének összehívását a szíriai helyzetről. „A [szíriai események] következményeit erre az országra és az egész régióra nézve még nem mérték fel” – közölte a tisztségviselő a Telegramon.
Moszkva kivette a részét a konfliktusból
Oroszország, Aszad legnagyobb támogatója Irán mellett, Tartuszban haditengerészeti támaszponttal és Khmeimimben katonai repülőtérrel rendelkezik. Moszkva erői 2015-ben kapcsolódtak be katonailag a szíriai konfliktusba, támogatást nyújtva Aszad erőinek az ellenzék szétzúzásához a véres polgárháborúban.
Ugyan az orosz hadsereg bázisait állítólag nem fogják megtámadni, szíriai lázadók elfoglalták az oroszországi Hmeimim légi támaszpont közelében lévő Dzsableh városát – közölték szemtanúk a TASZSZ orosz állami médiummal.
Egy beszámoló szerint a lázadók vasárnap behatoltak a városközpontba, és lövéseket adtak le a levegőbe, bár a helyzet mostanra „nyugodt”. A forrás hozzátette, hogy az orosz csapatok továbbra is a Khmeimim bázison állomásoznak, és „nem keveredtek tűzharcba a lázadókkal”.
Mégis menekülhetnek az orosz bázisokról
A háborúpárti Fighterbomber Telegram-csatorna, amely közel áll az orosz légierőhöz, megjegyezte, hogy Dzsablehben található az orosz légi bázis ellenőrzőpontja. A csatorna szerint a lázadók „az ellenőrzőponthoz hajtottak, a levegőbe lőttek, majd távoztak”, írja a Meduza. A bázison állomásozó orosz erők állítólag december 9-én készülnek a kivonulásra. Más háborúpárti orosz Telegram-csatornák azt írják, hogy az orosz erőket mind a Khmeimim légibázisról, mind a szíriai Tartusz kikötőből kivonják.
Eközben a Khmeimim légibázisról továbbra is orosz repülőgépek üzemelnek. A Flightradar24 szerint egy An-124-es szállító repülőgép december 8-án indult el a bázisról, és még aznap este leszállt Moszkvában.
Az Al Jazeera arról számolt be, hogy a szíriai lázadók már behatoltak Tartusz városába. Az OSINT elemzők megjegyezték, hogy a december 6-i műholdfelvételek azt mutatják, hogy a Tartusban állomásozó hat orosz hajóból kettő – az Admiral Gorszkov fregatt és a Jelnya segédhajó – nem tért vissza a kikötőbe. Az orosz védelmi minisztérium korábban azt közölte, hogy ezek a hajók a Földközi-tengeren tartott gyakorlatokra indultak.
Ukrajna fő hírszerzési igazgatósága szerint az orosz erők hajókat evakuálnak Tartuszból, és fegyvereket és katonai felszerelést szállítanak légi úton a Khmeimim légi bázisról. Az ukrán hírszerzés szerint az orosz Fekete-tengeri Flotta Admiral Grigorovics nevű fregattja és az Északi Flotta Inzsener Trubin nevű teherhajója december 8-án hagyta el Tartuszt.
Hogyan hat ez Moszkva stratégiájára?
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője elmondta, hogy Oroszország álláspontját a külügyminisztérium vázolta fel, írja a Moscow Times.
A szíriai orosz nagykövetség az állami TASZSZ hírügynökségnek azt közölte, hogy az offenzívát követően minden munkatársuk biztonságban van. „Jól vagyunk” – mondta a nagykövetség egyik munkatársa a TASZSZ-nek anélkül, hogy további részleteket közölt volna.
Konsztantyin Koszacsov szenátor szerint Moszkva számára a legfőbb prioritás a Szíriában tartózkodó orosz állampolgárok „biztonságának garantálása”.
„Ha a szíriai népnek továbbra is szüksége van a támogatásunkra, azt meg fogjuk adni. Azonban nem valószínű, hogy ez egy teljes körű polgárháború feltételeire terjedne ki. Ezt a szíriaiaknak maguknak kell majd megoldaniuk” – mondta Koszacsov.
„Nekünk, oroszoknak az elsődleges feladatunk az, hogy biztosítsuk honfitársaink és a civilek biztonságát, beleértve a diplomatákat és családjaikat, valamint természetesen a katonai személyzetet, akik Szíria érdekében vannak ott” – tette hozzá, utalva a szíriai orosz katonai bázisokon tartózkodó személyzetre is.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie