A brit hadsereg magas rangú vezetője szerint Putyin tisztában van vele, hogy valójában nincs esélye a nyugati hatalmak ellen.
Sir Tony Radakin admirális, brit vezérkari főnök kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök összeomlana, és veszítene egy világháborúban, írja a Daily Star. Így a tábornok szerint csak távoli esély van arra, hogy Nagy-Britannia és Oroszország között jelentős összecsapásra kerüljön sor.
A katonai vezető ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a világ a “harmadik nukleáris korszakba” lépett. Moszkva vadul fenyegetőzik, Kína bővíti arzenálját, Irán atombombát igyekszik készíteni, Észak-Korea pedig fejleszti titkos rakétaprogramját.
Kicsi a közvetlen konfliktus esélye
“Csak nagyon kicsi az esélye annak, hogy Oroszország jelentős, közvetlen támadást vagy inváziót hajtson végre az Egyesült Királyság ellen” – húzta alá Radakin. „Ugyanez vonatkozik az egész NATO-ra. Oroszország tudja, hogy a válasz elsöprő lenne, mind hagyományos, mind nukleáris értelemben. A NATO elrettentő ereje tehát működik, de meg kell tartani és meg is kell erősíteni az egyre veszélyesebb Oroszországgal szemben.”
Az admirális szerint a nyugati katonai egység és a gazdaság képes ellenállni az orosz nyomásnak, így nincs ok a pánikra amiatt, hogy Putyin ismételten nukleáris fegyverek bevetésével fenyegetőzött, de természetesen komolyan kell venni a helyzetet.
Újabb nukleáris korszak jön
“Az első nukleáris korszakot – a hidegháborút – két egymással szemben álló blokk határozta meg, akiket az ellenőrizhetetlen eszkaláció veszélye és az elrettentés logikája irányított. A második nukleáris korszak a leszerelési erőfeszítésekről és a fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szólt. De most egy harmadik nukleáris korszak hajnalán járunk” – húzta alá.
A szakember szerint a Putyin által elrendelt nukleáris gyakorlatok mellett kihívást jelent Kína nukleáris fejlődése is. Aggodalomra ad továbbá okot, hogy Irán nem működik együtt a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel, Észak-Korea ballisztikusrakéta-programja pedig regionális és egyre inkább globális fenyegetést jelent.
Nem mindenki ilyen nyugodt
Ugyanakkor Radakin szerint a nyugati összefogás nagy fegyvertény: „Nagy-Britannia és az Egyesült Államok hajlandóak voltak kiterjeszteni nukleáris ernyőjüket szövetségeseikre és partnereikre, és garantálni biztonságukat. Az Egyesült Királyság nukleáris elrettentő ereje az egyik olyan eleme a fegyvertárunknak, amellyel Oroszország tisztában van, és így óriási hatással van Putyinra.”
Az admirális megjegyzései azután hangzottak el, hogy egy magas rangú tisztviselő kijelentette, a brit hadsereg hat hónapon belül kimerülne, ha komoly konfliktusba keveredne. Alistair Carns szerint ha a hadsereg olyan ütemben szenved veszteségeket, mint Ukrajna, akkor hat-tizenkét hónapon belül elveszíti az erejét.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Trump emberei szerint hónapokra vagyunk az ukrajnai békétől
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie