Lehet, hogy eddig rossz helyen keresték a Dyson-gömböket a csillagászok?
A Dyson-gömbök és -gyűrűk alapgondolata meglehetősen egyszerű, ugyanis mindössze egy hatalmas szerkezetet kell építeni egy csillag köré – akár gyűrű, akár gömb formájában –, amely a csillag energiáját hasznosítja.
Az is lehet, hogy nem is Dyson-gömböket kell keresniük?
Bár ezek megvalósítása rendkívül erőforrás-igényes, a gyűrűk technológiailag jóval egyszerűbbek és megvalósíthatóbbak. Egy új tanulmány szerint ezek a gyűrűk akár pulzárok körül is kimutathatók lehetnek, ha speciális módszerekkel vizsgálják a csillagok fényét.
A Dyson-gyűrűk működési elve hasonló a gömbökéhez. Egy olyan megastruktúráról van szó, amely egy csillagot ölel körbe, és elnyeli annak energiáját.
Ezek a gyűrűk lehetnek akár napelemekkel felszerelt műholdakból is állhatnak, amelyek sokkal kevesebb anyagot igényelnek, mint egy teljes gömb. Az ötletet először Freeman Dyson fizikus vetette fel 1960-ban, aki úgy vélte, hogy ilyen szerkezetek létezésével intelligens civilizációkra utaló jelek is felfedezhetők lehetnek az univerzumban.
A Dyson-gyűrűk energiaigénye és a Kardasov-skála
Napjaink emberi civilizációja óránként nagyjából 15 ezer terawatt energiát használ fel, és ez a szám a technológiai fejlődés és a népességnövekedés hatására tovább növekszik.
A civilizációk technológiai fejlettségét mérő Kardasov-skálán a jelenlegi energiahasználatunk alapján az emberiség az 1-es – jelenleg viszont egyelőre nagyjából 0,75-ös – típusba tartozik, írja a Universe Today.
Egy 2-es típusú civilizáció már képes lenne akár 400 billió terawattnyi energiát is felhasználni, ehhez azonban szükség lehet Dyson-szerkezetek építésére.
Egy teljes Dyson-gömb létrehozása a csillagku köré óriási anyagszükségletet jelentene. Összehasonlításképp, egy olyan gömb, amelynek sugara megegyezik a Föld és a Nap közötti távolsággal, több anyagot igényelne, mint amennyi a teljes Naprendszerben található.
Ezzel szemben egy gyűrűszerű szerkezet sokkal reálisabb lenne, különösen, ha egy pulzár köré épülne. Egy ilyen gyűrű, amely képes követni a pulzár sugárzását, elképzelhetően tízezer billió terawattnyi energiát nyerhetne ki.
A pulzárok körüli Dyson-gyűrűk kimutatása
Ogetay Kayali, a Michigan Technológiai Egyetem kutatója és csapata azt javasolja, hogy érdemes alaposabban megvizsgálni a pulzárok fénygörbéit, mivel előfordulhat, hogy eddig nem észlelt jelek utalhatnak Dyson-gyűrűk jelenlétére.
A kutatók szerint a pulzár sugárzása olyan hatásokat okozhat, amelyek a gyűrűn többszörös visszatükröződéseket eredményeznek. Ez a jelenség a fénygörbék elemzése során is észlelhető lehet. Hasonló hatást figyeltek meg akkor is, amikor porgyűrűk kerültek pulzárok sugárzásának hatókörébe.
A tanulmány arra ösztönzi a tudósokat, hogy további vizsgálatokkal tárják fel az ilyen struktúrákra utaló nyomokat. Bár a Dyson-gömbök és -gyűrűk jelenleg még inkább a fikció részei, az ötlet egyre inkább helyet kap a tudományos diskurzusban is.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Lehet, hogy újra kell gondolnunk, hogyan keletkezett az élet?
A legjobban várt videojátékok 2025-ben
Megvan, mikor nyithat ki újra a Miskolctapolca Barlangfürdő
Minél gyorsabban olvad az Antarktisz jege, annál több vulkánkitörésre kell számítanunk
Olyan halott csillagot észleltek kutatók, amelyről úgy gondolták, hogy nem is lenne szabad léteznie
Elképesztően részletes és finom tetoválásokat találtak 1100 éves múmiákon