A Budai Vár szívében, a Hess András tér 3. szám alatt található Vörös Sün Ház Budapest legrégebbi ma is használatban lévő épülete. Az impozáns ingatlan, amelynek homlokzatai a Fortuna utcára és a Táncsics Mihály utcára is néznek, egy különleges történelmi utazást kínál a középkortól napjainkig. Az épület számos szerepet betöltött az elmúlt évszázadokban, kezdve a pálos rend központjától fogadóként, fogorvosi rendelőként, színházként, bordélyházként, és ma is a múlt emlékeit őrzi.
A ma ismert épület négy különálló ház egyesítésével jött létre a 13. század második felében. Az épület ma is őriz középkori elemeket, például gótikus és reneszánsz ablakkereteket és ajtónyílásokat. A 14. században az épület Konth Miklós nádornak volt a tulajdonában, majd halála után özvegye a pálos szerzetesrendnek adományozta. Egy időben itt őrizték Remete Szent Pál ereklyéjét, így az épületet akkoriban „Remete Szent Pál testét őrző házként” emlegették — írja az nlc.
A török idők pusztítása és a Vörös Sün fogadó születése
A török megszállás idején az épület súlyosan megrongálódott, és jelentős történelmi események helyszíne lett: Abdurrahmán Abdi Arnaut pasa, Buda utolsó török kormányzója a ház előtt esett el. Buda 1686-os visszafoglalása után az épületet helyreállították, és 1696-ban megnyílt benne a Vörös Sün fogadó, amely a Budai Várnegyed egyetlen vendégfogadója volt hosszú ideig.
Kulturális központ a 18. században
A 18. században a Vörös Sün Ház jelentős kulturális szerepet töltött be:
- 1764-ben tánctermet alakítottak ki az épület korábbi kertjében, majd Felix Berner osztrák színigazgató kezdeményezésére egy színpadot is felállítottak. Itt tartották az első színházi előadásokat Budán.
- Az épület adott otthont Magyarország első gyermekszínházának, a Verner Színháznak is.
- 1773-ban a házat megvásárolta Nöpauer Máté építőmester, aki bálok szervezésére akarta használni a nagytermet, de kérelmét a budai városi tanács elutasította.
Átalakulások és funkcióváltások
Az épület funkciója többször megváltozott:
- 1783-ban, amikor a kormányhivatalokat Pozsonyból Budára helyezték át, a tulajdonost felszólították a fogadó korszerűsítésére, de ő inkább bérbe adta az üzemeltetési jogokat.
- 1789-ben egy Meyer Johann nevű fogorvos nyitott rendelőt az épületben.
- 1805-ig fogadóként működött, majd 1810-ben jelentős átépítés során klasszicista stílust kapott, ekkor került a homlokzatra a ma is látható Vörös Sün dombormű.
A 20. század és napjaink
A 20. században az épület újabb, különös szerepeket kapott:
- A század elején kabaréként működött.
- A két világháború között bordélyházként használták.
- A második világháborúban az épület nem sérült meg jelentősen, viszont a vakolat alól ekkor kerültek elő középkori részletek.
- 1959-ben renoválták, nagyrészt megőrizve a klasszicista stílust.
- A rendszerváltás után újabb felújításokon esett át, és ma is ebben az állapotában látható.
Építészeti értékei
A Vörös Sün Ház különleges építészeti elemekkel büszkélkedhet:
- Gótikus és reneszánsz ablakkeretek és ajtók.
- Klasszicista stílusjegyek, amelyek az 1810-es átalakításkor kerültek az épületbe.
- A homlokzaton látható Vörös Sün dombormű, amely az épület egyik jelképe.
A Vörös Sün Ház nem csupán Budapest, hanem Magyarország történelmének egyedülálló darabja. Az épület sokféle szerepe – szent ereklyék őrzőhelyétől a vendégfogadón és színházon át a bordélyházig – hűen tükrözi a város múltjának változásait. Ma a Budai Vár egyik ékköveként szolgál, emlékeztetve a látogatókat a középkortól napjainkig tartó történelmi folytonosságra.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Lehet, hogy megtalálták Szent Miklós, azaz Télapó sírját
A Garamantok rejtélyes piramis sírjai
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Rég nem volt ilyen kultúrünnep itthon, számos ingyenes program vár
A férfi ezt látta a szigeten, ahol már három órát eltölteni is halálos
Ősi, idegen faj hozta létre az emberiséget, ezért különbözünk a többi élőlénytől?
Raszputyin – A Sátán szolgálatában
Felismered a pszichopatákat?
A tiszazugi méregkeverők – Magyarország legsötétebb bűnügyi rejtélye