Furcsa faragott kőarcot találtak egy ciszterna falán
A Földközi-tenger líbiai partjánál fekvő Ptolemais ókori városában ásatásokat végző régészek egy kőarcot fedeztek fel egy ciszterna falán.
Ptolemais a mai Líbia északkeleti részén fekvő történelmi Cyrenaica tartományban található. Nevét a települést alapító Ptolemaiosz-dinasztiáról kapta, és a 24 kilométerrel beljebb fekvő Barka városának kikötőjeként szolgált. A város Kr. e. 96-ban került római ellenőrzés alá, és hamarosan Kréta és Cyrenaica római provinciához csatolták. Diocletianus császár közigazgatási reformjait követően a város Líbia Superior, vagy más néven Líbia Pentapolis tartomány fővárosa lett, számolt be a Heritage Daily.
A Varsói Egyetem ásatásai feltárták egy helyi méltóság tulajdonában lévő villa gazdasági területét, ahol egy fejlett vízellátó rendszer működött, ahol egy perisztil medence gyűjtötte az esővizet, és két földalatti ciszternába vezette. A villa keleti részén egy kis perisztil udvar található, amelyet konyha, az emeletre vezető lépcső és egy javított mozaikpadlóval ellátott szoba vesz körül. Az egyik ciszterna közelebbi vizsgálata során a régészek egy emberi kőarcot fedeztek fel a falon.Dr. Piotr Jaworski kifejtette, hogy „a kőarc bizonyos hasonlóságot mutat a Kürenétől délre fekvő, Szlontában található szentély falán található emberi arcokkal, így nem zárható ki teljesen, hogy a ház tulajdonosa, vagy legalábbis a kép elkészítésében részt vevő személyek líbiai származásúak voltak. Dr. Jaworski hozzátette, hogy „az epigráfiai forrásoknak köszönhetően derült ki, hogy a Kr. e. 1. századtól kezdve a kürenéi görög városok állampolgárságát valószínűeg a líbiai elit gyorsan asszimilálódó képviselői is megkapták.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Feltételezhetően orosz eredetű hekkercsapat csapott le egy magyar geotermikus termelőrendszerre
Hátborzongató: Megtalálták a 25 éve apja által megölt és feldarabolt K. Péter holttestét – KÉPEK
Új CAF villamosok érkeznek Budapestre – kirobbant a vita a használhatóságukról
Ennyibe kerül egy nap a Balatonnál 2025-ben – már nem a retró nyaralásokról szól a magyar tenger
Miért nem érte el a VR a nagy áttörését?
Hivatalos: Oroszország a bűnös a Malaysia Airlines MH17-es járatának lelövéséért