Egészen hihetetlen, de nemsokára valószínűleg meg kell majd tanulni egy új kontinens és egy új óceán nevét is! Mutatjuk, hogy hol lesznek!
A tudósok azt jósolják, hogy hamarabb megjelenhet a nyolcadik földrész és egy új óceán is, mint azt bárki gondolta volna, írja a LADbible.
Korábban is felmerült már, hogy van esély egy új kontinens megjelenésére Afrika keleti partja körül, de úgy tűnik, hogy a szakadék gyorsabban nő, mint azt a tudósok várták. És nem csak egy új földrészre kell felkészülnünk, hiszen szakértők, például Ken Macdonald, a Kaliforniai Egyetem professzora is kifejtette, hogy a szétválás valószínűleg egy új óceánt is eredményez majd.
Miért beszélnek a nyolcadik kontinensről?
Még 2005-ben egy közel 60 kilométer hosszú hasadékot fedeztek fel az etióp sivatagokban, amely évente 6-7 mm-rel tovább nőtt. Ezt a tektonikus lemezek mozgása okozta, amelyek eltávolodnak egymástól, létrehozva a szomáliai és a núbiai lemezeket.
Ezeknek a lemezeknek a mozgása okozza a földrengéseket és a vulkánkitöréseket is, és ha tovább folytatódik a széthúzódásuk, akkor elméletileg egy új kontinens jön létre. Ma már fényképeken is látható, hogy a szakadás Etiópián, Szomálián, Kenyán és Tanzánián is keresztül húzódik.
Mikor várható az új földrész?
Bár a szakértők korábban azt jósolták, hogy több tízmillió évbe telhet, amíg a folyamat teljesen lezajlik, MacDonald úgy számol, hogy ez már egy-öt millió éven belül megtörténhet. A potenciális új óceán kapcsán a professzor hozzátette, hogy az Indiai-óceánból származó víz bezúdul majd, és elárasztja a mai Kelet-Afrikai Hasadékvölgyet, ami egy olyan mély óceánt hoz létre, mint az Atlanti-óceán.
“Az emberi élet mindennapjaiban nem fogunk sok változást észrevenni. Érezni fogunk földrengéseket, látni fogjuk a vulkánok kitörését, de nem fogjuk érzékelni, hogy az óceán behatol az életünkbe” – fejtette ki a sajtónak. „Az elmúlt években a fő áttörés az volt, hogy pontosan meghatározzuk, hová vezetnek ennek a szakadási rendszernek az ágai.”
Hol lehet a nyolcadik kontinens?
Alexandra Doten, a NASA korábbi tanácsadója a közösségi médiában fejtette ki, hogy Kelet-Afrika a kettéválást követően saját kontinenssé válhat. „A határ mentén az afrikai Nagy-tavak húzódnak. Ezek a Föld legnagyobb tavai közé tartoznak. Itt van a bolygó összes fagyatlan felszíni édesvizének 25 százaléka, és már a Föld összes halfajának körülbelül 10 százaléka található meg benne” – húzta alá.
Doten hangsúlyozta, a tavak azért jöttek létre, mert Kelet-Afrika elválik a kontinens többi részétől. Ez a szomáliai lemez pedig továbbra is keletebbre vándorol, és egy óriási hasadékvölgyet hoz létre itt.
“A kiterjedés mértéke északon a leggyorsabb, így először ott fogunk új óceánokat látni” – tette hozzá Sarah Stamps professzor. “A legtöbb korábbi tanulmány azt sugallta, hogy a kiterjedés a mikrolemezek körüli szűk zónákban található, amelyek a környező nagyobb tektonikus lemezektől függetlenül mozognak.”
Ez is érdekelhet:
Címlapképünk forrás: Wikimedia Commons
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az emberiség leghosszabb őstörténeti vándorlása 20 ezer évig tartott
Donald Trump hétfőn telefonon tárgyal Putyinnal az ukrajnai háború befejezéséről
Elveszett szárazföldön találták meg az eddigi legrégebbi, emberelőd által készített díszítést
Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye
Olyan, tiszta energiaforrást találtak a föld alatt, amely 170 ezer évig is elég lehet
Megoldhatták a gízai nagy szfinx rejtélyét?