Olyan pattintott kőbaltákat találtak régészek, amelyek akár másfél millió évesek is lehetnek
2024 végén a Brüsszeli Szabadegyetem (VUB) régészei terepmunkát végeztek a Szír-sivatag iraki részén, hogy felmérjék az alsó- és középső paleolit kori leleteket tartalmazó régészeti lelőhelyeket.
Ősi, pattintott kőbaltákat is találtak
A felmérés az As-Sabakah területére összpontosított, ahol a pleisztocén kor idején egy azóta kiszáradt nagy tómeder és ősi vádi, vagyis egy száraz folyómeder nyomai voltak. A régészek több mint 850 leletet találtak, és úgy vélik, hogy az itt talált pattintott kőbalták akár 1,5 millió évesek is lehetnek. Ez pedig azt jelentené, hogy egy olyan időszakból származhatnak, amikor a kőszerszámok még gyerekcipőben jártak, írja a Heritage Daily.

Fotó: Brüsszeli Szabadegyetem
Ella Egberts, a VUB munkatársa szerint a terepmunka hatalmas siker volt. „Hét paleolitikus lelőhelyet fedeztünk fel egy 200 km²-es területen. Ezek közül egy helyszínt választottunk ki szisztematikus vizsgálatra, hogy meghatározzuk a paleolitikus anyag térbeli eloszlását, valamint előzetes technológiai és tipológiai elemzéseket végezzünk.” Egberts azt is elmondta, hogy a lelőhelyek eloszlása segíteni fog a régió geomorfológiai történetének megértésében. Továbbá az összes lelőhely szisztematikus mintavételezése új betekintést fog nyújtani az Arab-félsziget emberi evolúciójának szélesebb körű megismeréséhez.
Minden korosztállyal megosztották az új eredményeket
Egberts iraki munkájának oktatási vonatkozása is van, ugyanis „a terepmunka lényeges része volt az iraki régészhallgatók képzése. Három diák kísért el minket a terepre, és a terepmunkát követő, az Al-Qadisiyah Egyetemen tartott előadásokon keresztül még több diákhoz jutott el Irak történelme. Egy kerbelai konferencián pedig megosztottuk eredményeinket a Szír-sivatag története iránt érdeklődő tudományos közönséggel. Csodálatos volt a helyi általános iskolás gyerekeket tanítani a történelem előtti felfedezésekről.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezeket a molekulákat kell az exobolygók légkörében keresnünk, hogy életet találjunk
Magyarország az egyik legbarátságtalanabb ország egy friss felmérés szerint
5 húsvéti hagyomány, amely kikopott a köztudatból
Így élték túl a csótányok a dinoszauruszokat kiirtó meteorit becsapódását
Idéntől gyorsabban juthatunk el az Adriára, hamarosan elkészül a Budapestet Eszékkel összekötő autópálya
Megtalálták az eddig észlelt legkisebb galaxist, ráadásul itt van a szomszédban