A babiloni függőkertek: Az ókori világ egyetlen csodája, amelyet sosem találtak meg
Az ókori világ hét csodája között számon tartott babiloni függőkertek, más néven Szemiramisz függőkertjének létezését máig rejtély övezi. Míg a gízai nagy piramis továbbra is áll, és az ókori világ többi csodájának helye ismert, a babiloni függőkertek helyszíne és létezése kérdéses.
A legismertebb történet szerint II. Nabú-kudurri-uszur babiloni király építtette a kerteket a Kr.e. 6. században, hogy feleségének, Amütisz méd hercegnőnek kedveskedjen, aki honvágyat érzett szülőföldjének hegyei és zöldellő tájai után, írja az IFLScience. A kerteket teraszos, oszlopokkal díszített építményként képzelték el, tele egzotikus növényekkel és virágokkal, Babilon gazdagságát és hatalmát szimbolizálva.

Babilon függőkertje. Ferdinand Knab (1834-1902) festménye, 1886
Azonban a kertekkel kapcsolatban kevés a régészeti bizonyíték. Bár számos ókori történetíró, mint például Diodórosz, Sztrabón és Philón is írt a kertekről, más fontos források, például Hérodotosz, nem említik őket, emiatt felmerül a kérdés, hogy a kertek valóban léteztek-e, vagy csupán egy legenda részei.
A kertek helyszínével kapcsolatban is eltérő elméletek léteznek. Egyes régészek, mint például Robert Koldewey, a 20. század elején feltártak az egykori Babilonban (ma Irak) egy boltíves építményt, amelyet a kertek alapjának véltek. Mások, mint Stephanie Dalley, azt feltételezik, hogy a kerteket valójában az asszírok építették Ninivében, nem pedig Babilonban. Dalley szerint az asszír király, Szín-ahhé-eríba nagyszerű kerteket hozott létre, bonyolult öntözőrendszerekkel.
A babiloni függőkertek rejtélye továbbra is foglalkoztatja a kutatókat. A létezéséről tanúskodó történelmi beszámolók ellenére a kertek valósága továbbra is vitatott marad, amit a babiloni dokumentáció és a régészeti bizonyítékok hiánya tovább fokoz. A kertek pusztulását is csak találgatások övezik, melyek közül a földrengés az egyik vezető hipotézis. Bár ez az egyszerre természeti és mérnöki csoda eltűnt, vagy talán soha nem is létezett, a történet fennmaradt, és a kertek a szerelem, a jólét és a mérnöki tudás szimbólumaként élnek tovább a történelemben.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin engedett Trumpnak, belemegy egy részleges fegyverszünetbe
A James Webb mérései alapján még az is lehet, hogy az univerzum egy fekete lyukban van
Kitiltanák a helyiek kedvéért az ingatlant vásárolni kívánó idegeneket?
Új olajmezőt fedezett fel a MOL Magyarországon
A britek szerint rengeteg ország segítene, hogy távol tartsák Oroszországot Európától
Ez az orosz űrhajós több mint 14 hónapot töltött a világűrben egyhuzamban