2024 legmeglepőbb felfedezései – toplista
1. Ősi városok az Amazonas mélyén

forrás: pixabay.com
2. Titokzatos Nazca-vonalak – újabb minták a perui sivatagban
A Nazca-vonalak az ókori világ egyik legnagyobb rejtélyei közé tartoznak. Ezek az óriási, sivatagi rajzok évszázadok óta lenyűgözik a kutatókat. 2024-ben mesterséges intelligencia segítségével további 303, korábban ismeretlen geoglifát fedeztek fel. Az AI-alapú elemzés olyan formákat és mintákat tárt fel, amelyeket eddig emberi szem nem látott. Vajon mi volt ezeknek az alakzatoknak a célja? Vallási szertartások? Csillagászati térképek? A felfedezés új lendületet adott az egyik legnagyobb régészeti rejtély megfejtéséhez.

forrás: istockphoto.com
3. Pompeji tragédiájának új olvasata

forrás: pixabay.com
4. A világ legöregebb sajtja
Gondoltad volna, hogy egy 3 500 éves sajt fennmaradhat az utókor számára? Régészek Kína északnyugati részén egy ősi sírban találták meg a világ legidősebb tejtermékét. Az elemzések szerint ez egyfajta kefirsajt, amelyet kecsketejből készítettek. A felfedezés arra utal, hogy az ősi társadalmak már évezredekkel ezelőtt is kísérleteztek a tej tartósításával – talán éppen a laktózintolerancia ellensúlyozására.

forrás: pixabay.com
5. Bronzkori hajósok és egy titokzatos hajóroncs
6. A második világháború elveszett hajóroncsai

forrás: pixabay.com
7. Homo sapiens és Neander-völgyiek – egy találkozás pontos időpontja
A modern ember DNS-ének egy kis része neandervölgyi eredetű, ami azt jelzi, hogy őseink kapcsolatba kerültek ezzel a kihalt emberfajjal. Egy 2024-es genetikai kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a Homo sapiens és a Neander-völgyi ember közötti keveredés 49 000 és 45 000 évvel ezelőtt történt, valószínűleg a Közel-Keleten. Ez a felfedezés segít pontosabban megérteni az emberiség fejlődésének egyik legfontosabb korszakát.
8. A barlangrajzok egyre régebbinek tűnnek
A világ legrégebbi barlangrajza Indonéziában található – legalábbis egyelőre. A kutatók folyamatosan fedeznek fel egyre régebbi alkotásokat, és 2024-ben bejelentették, hogy a Sulawesi szigetén található barlang egyik festménye, amely embereket ábrázol vadászat közben, legalább 51200 éves. Ez körülbelül 5000 évvel régebbi, mint a korábban legidősebbként számon tartott rajz, amelyet szintén Indonéziában, egy másik barlang falán fedeztek fel, és disznószerű állatokat ábrázol. Egy 2018-ban Spanyolországban talált sablonrajzot ennél is régebbinek, több mint 60 000 évesnek gondolták, de ennek kora azóta vitatottá vált.
A múlt még sok titkot rejt
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezeket a molekulákat kell az exobolygók légkörében keresnünk, hogy életet találjunk
Magyarország az egyik legbarátságtalanabb ország egy friss felmérés szerint
5 húsvéti hagyomány, amely kikopott a köztudatból
Így élték túl a csótányok a dinoszauruszokat kiirtó meteorit becsapódását
Idéntől gyorsabban juthatunk el az Adriára, hamarosan elkészül a Budapestet Eszékkel összekötő autópálya
Megtalálták az eddig észlelt legkisebb galaxist, ráadásul itt van a szomszédban