Kínai tudósok megtalálták az anyagot, ami 60 ezer évig ellátná őket energiával
Kínai tudósok egy potenciálisan korlátlan energiaforrásra bukkantak, amely akár 60 ezer évre is elláthatja az országot. Egy nemrégiben titkosított jelentés szerint Kína korábban alábecsülte a tórium nevű radioaktív fém mennyiségét a területén.
A tórium egy ezüstszínű fém, amely a becslések szerint 200-szor több energiát képes termelni, mint az urán. Emellett számos előnye van az uránhoz képest, ugyanis a tórium sóolvadékos reaktorok minimális radioaktív hulladékot termelnek, ami környezetbarátabb, és nem igényelnek vízhűtést. A jelentés kiemeli a tórium potenciális szerepét Kína bányászati hulladékaiban. A becslések szerint egyetlen bányászati komplexumban mintegy egymillió tonna tórium található. Ez azt jelenti, hogy a Bayan Obo bányászati komplexum önmagában elegendő energiát termelhet ahhoz, hogy Kínát 60 ezer évig ellássa, írja a Unilad.

A tórium elemi állapotában szürkés színű. Ez a példa viszont enyhén korrodált. Fotó: W. Oelen / Wikimedia
Fan Hung-haj, a pekingi Nemzeti Urán Erőforrás Kutatási-Bányászati és Nukleáris Távérzékelési Laboratórium vezető kutatója elmondta, hogy “ezek a zagytározókban lévő tóriumkészletek teljesen érintetlenek maradtak.” Egy meg nem nevezett, Pekingben dolgozó geológus a South China Morning Postnak kifejtette, hogy “több mint egy évszázada háborúznak a nemzetek a fosszilis tüzelőanyagokért, de kiderült, hogy a végtelen energia forrása a lábunk alatt hever.”
A Daily Mail beszámolója szerint bár a felfedezés biztató, a kínai hatóságoknak számos tényezőt figyelembe kell venniük, beleértve a tórium kinyerésének módját. A tórium kinyerése rengeteg savat és energiát igényel, ami komoly kihívást jelent. Emellett aggályok merültek fel a tórium helytelen felhasználásával kapcsolatban. A hatóságok valószínűleg minden tőlük telhetőt megtesznek annak érdekében, hogy a tóriumot biztonságosan és megfelelően használják fel. Egyesek attól tartanak, hogy a tórium melléktermékeit fegyverként lehetne használni, bár a szakértők szerint a fém nem alkalmas nukleáris célokra.
Hung-haj emellett hozzátette, “a tórium iránti igény a nukleáris energia és a nukleáris meghajtás területén jelentős lehetőségekkel kecsegtet, de egyúttal számos kihívást is tartogat a kínai tóriumkészletek kutatása és hasznosítása számára.” Bár a kutatók megbecsülték, hogy Kína teljes tóriumkészlete mennyi ideig tudná ellátni az országot energiával, a pontos készleteket nemzetbiztonsági okokból titokban tartják, és valószínűleg soha nem is fogják nyilvánosságra hozin.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
TOP30: a legjobb vidéki étteremlista 2025-ben
Tartsd magadnál a diákigazolványod! Így spórolhatsz a nyáron akár tízezreket
Olcsóbb jegy, több élmény? Megérkezett a Sziget fesztivál legnagyobb újítása
Végre megszűnhet a reptéri macera a folyadékokkal: de vajon mikor lép a Liszt Ferenc reptér?
Kilőttek az árak az Adriai-tengernél, újra a Balaton a kedvenc úti célunk
Egy másik erdélyi helyszínen is bekövetkezhet a parajdi sóbányáéhoz hasonló tragédia