Buda szívében található a Sas-hegy, egy páratlan természeti adottságokkal rendelkező terület, amely az elmúlt évszázad során számos veszélynek volt kitéve. Az egyre növekvő város közepén ez a kis zöld terület különleges státuszt élvezett, és hosszú időre elzárták a nagyközönség elől.
A terület védelmének gondolata már az 1940-es években felmerült. Pénzes Antal botanikus 1942-ben kezdett el publikációiban foglalkozni a Sas-hegy egyedi növény- és állatvilágával. Az Országos Természetvédelmi Tanács már 1943-ban védetté nyilvánította a hegy egy részét, de a második világháború miatt a döntés nem tudott teljes mértékben érvényesülni. Végül 1957-ben hozták meg azt a határozatot, amely teljes természetvédelmi területté nyilvánította a Sas-hegyet — PestBuda.
A Sas-hegy lezárása és védelme
1958-ban a területet teljesen lezárták és körbekerítették. Az Esti Hírlap erről így számolt be:
„A páratlan értékű növény- és állatvilág miatt az Országos Természetvédelmi Tanács a Sashegynek mintegy 27 hektárnyi részét ez év elején természetvédelmi területté nyilvánította.”
A Budapesti Állami Erdőgazdaság akkoriban többek között molyhos tölgyet, virágos kőrist és cserszömörcét telepített, valamint védősávokat alakított ki a terület védelme érdekében. Ez a döntés létfontosságú volt, hiszen az 1960-as években a környék jelentős része beépült, a hegy környékén egyre több lakóház és közlekedési útvonal létesült.
A terület nyitása a nagyközönség számára
A Sas-hegy 1974. április 20-án nyitotta meg kapuit a látogatók előtt, ám ekkor is szigorú szabályok mellett. A Népszabadság ekkor így írt az eseményről:
„Szombaton megnyílt Budapest legújabb idegenforgalmi nevezetessége, a sas-hegyi természetvédelmi terület. Azóta csak a tudományos kutatómunkát végző szakemberek látogathatták külön engedéllyel. Most a nagyközönség is megismerkedhet a Sas-hegy érdekességeivel.”
A nyitás előkészítése során látogatói útvonalakat hoztak létre, hidakat és kerítéseket építettek. Bár kezdetben csak hétvégente lehetett látogatni a területet, azóta a Sas-hegy folyamatosan fejlődött.
A Sas-hegy mai látogatási rendje
Napjainkban a Sas-hegy Természetvédelmi Terület szigorúan védett, és csak vezetett túrák keretében látogatható. A hét öt napján tart nyitva, hétfőn és kedden pedig zárva tart. Hétköznapokon csoportos látogatásra van lehetőség, míg hétvégén az egyéni látogatóknak is előzetesen be kell jelentkezniük.
A Sas-hegy története a városfejlődés és a természetvédelem harcának egyik ikonikus példája Budapesten. Az elmúlt ötven évben a terület folyamatosan alakult, de célja mindig ugyanaz maradt: Budapest egyik legkülönlegesebb természeti területének megóvása az utókor számára. A látogatási szabályok szigorítása segített abban, hogy ez a páratlan élőhely hosszú távon fennmaradhasson.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Göncz Árpád 1990-ben kegyelmet adott egy gyermekgyilkosnak
Öt alkalom a Hunyadi János életében, amikor másképpen alakulhatott volna a magyar történelem
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin engedett Trumpnak, belemegy egy részleges fegyverszünetbe
A James Webb mérései alapján még az is lehet, hogy az univerzum egy fekete lyukban van
Kitiltanák a helyiek kedvéért az ingatlant vásárolni kívánó idegeneket?
Új olajmezőt fedezett fel a MOL Magyarországon
A britek szerint rengeteg ország segítene, hogy távol tartsák Oroszországot Európától
Ez az orosz űrhajós több mint 14 hónapot töltött a világűrben egyhuzamban