Málta elsőként legalizálta a kannabiszt az EU-ban
A személyes használatra szánt kannabisz legalizálásáról szóló törvényjavaslat támogatói ünnepeltek a Parlament épülete előtt a törvényjavaslat elfogadása után a máltai Vallettában, írja a BBC.
A új jogszabály értelmében a felnőttek legfeljebb hét gramm kannabiszt tarthatnak majd maguknál, és legfeljebb négy növényt termeszthetnek otthon.
A nyilvános vagy gyermekek előtt történő dohányzás azonban illegális lesz.
Málta lett az első uniós ország, amely legalizálta a kannabisz termesztését és személyes használatát, de például Hollandiában bizonyos körülmények között tolerálják a kannabiszhasználatot. A kannabisz Portugáliában dekriminalizálva van, az orvosi célú használatát 2018-ban legalizálták.
Több tagállamnak is vannak Máltához hasonló tervei, például Németországnak, Luxemburgnak és Svájcnak.
Érdemes elolvasniNemsokára lesz egy olyan ország, ahol be van tiltva a dohányzás
A máltai parlament kedden délután szavazta meg a reformot, a törvényjavaslat 36 igen és 27 nem szavazatot kapott.
Owen Bonnici, az esélyegyenlőségi miniszter szerint a “történelmi jelentőségű” lépés megakadályozza, hogy a kisstílű kannabiszfogyasztóknak a büntető igazságszolgáltatással kelljen szembenézniük, és “visszaszorítja a kábítószer-kereskedelmet, mivel biztosítja, hogy [a felhasználók] mostantól biztonságos és szabályozott módon juthatnak kannabiszhoz”.
Az ellenzéki Máltai Nemzeti Párt azonban a változtatás ellen szavazott.
Októberben a párt vezetője, Bernard Grech – aki eredetileg támogatta az új törvényt – arra figyelmeztetett, hogy az “csak az illegális piac megerősödéséhez vezetne, amit a szervezett bűnözés kihasználna” – írja a The Times.
Az ellenzők felszólították Málta elnökét, George Vellát, hogy ne írja alá a törvényt, ami az utolsó, ünnepélyes szakasz.
A változtatások értelmében, aki hét grammnál több, de 28 grammnál kevesebbet szállít, akár 100 eurós (85 font; 112 dollár) bírsággal is sújtható.
A nyilvános helyen történő dohányzásért 235 eurós bírság jár majd, és aki 18 évnél fiatalabbak előtt szív kannabiszt, akár 500 eurós bírsággal is sújtható.
Egyesületeket hoznak létre a kábítószer vagy a kannabisz termesztéséhez szükséges magvak terjesztésére, így szabályozva, hogy ki mennyit vásárol – és egy személy csak egy egyesületnek lehet tagja.
Segítséget is kapnak azok a kiskorúak, akiknél kannabiszt találnak. Nekik gondozási tervet vagy kezelést ajánlanak, ahelyett, hogy letartóztatással vagy büntetőjogi vádakkal kellene szembenézniük.
A kannabisztörvények világszerte
Az ENSZ tavaly átminősítette a kannabiszt, így a szervezet elismerte annak terápiás célú felhasználását.
Luxemburg, Németország és Svájc kormánya is bejelentette, hogy törvényesen szabályozott piacot kíván létrehozni.
A kannabisz technikailag még mindig illegális Hollandiában, amely híres a kannabiszkávézóiról. A kávézókban árusított kábítószerrel szemben azonban van egyfajta tolerancia.
Olaszországban jövőre népszavazást tartanak a kérdésről,
míg Dél-Afrikában, Mexikóban, Jamaikában és számos amerikai államban már van hasonló jogszabály.
Uruguay volt az első ország a világon, amely 2013-ban legalizálta a kannabiszt személyes használatra, majd 2018-ban Kanada következett.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon