Talán az egyetlen hely, ahol még nem jártak robotok
A robotok legújabb munkaköre: immár a ruháink varrása a következő céljuk. Vajon fogja-e valaha is egy robot varrni a farmerünket?
Ennek kiderítésére határozott erőfeszítéseket tesznek a ruházati és technológiai vállalatok, köztük a német Siemens AG és a Levi Strauss & Co. “A ruhaipar az utolsó olyan trillió dolláros iparág, amelyet még nem automatizáltak” – mondta Eugen Solowjow, aki a Siemens San Franciscó-i laboratóriumában egy olyan projektet vezet, amely 2018 óta a ruhagyártás automatizálásán dolgozik.
Aggodalmak
A világjárvány idején lendületet kapott az az elképzelés, hogy robotok segítségével több gyártást hozzanak vissza a tengerentúlról, mivel az ellátási láncok elakadása rávilágított a távoli gyárakra való támaszkodás kockázataira. Ha megtalálnánk a módját annak, hogy a Kínában és Bangladesben végzett kézimunkát kivonjuk a termelésből, akkor több ruházati termék kerülhetne vissza a nyugati fogyasztói piacokra, beleértve az Egyesült Államokat is. De ez egy érzékeny téma – írja a Reuters.
Sok ruhagyártó vonakodik beszélni az automatizálási törekvésekről, mivel ez azzal fenyeget, hogy a fejlődő országok dolgozói szenvedni fognak (bár talán annál kevésbé, amilyen munkakörülmények között most dolgozniuk kell). Jonathan Zornow, aki kifejlesztett egy technikát a farmergyárak egyes részeinek automatizálására, elmondta, hogy online kritikákat kapott – és egy halálos fenyegetést is. A Levi’s szóvivője megerősítette, hogy a vállalat részt vett a projekt korai szakaszában, de további megjegyzéseket nem kívánt tenni.
Kihívás
A varrás különleges kihívást jelent az automatizálás számára. Az autó lökhárítójával vagy a műanyag palackkal ellentétben, amelyek megtartják az alakjukat, ahogy a robot kezeli őket, a szövet lötyög, és a vastagságok és textúrák végtelen sora létezik. A robotok egyszerűen nem rendelkeznek az emberi kéz finom tapintásával. A Reuters által megkérdezett öt kutató szerint a robotok fejlődnek, de még évekbe telik, amíg teljesen kifejlődik a szövetek kezelésének képessége.
De mi lenne, ha elég gépi munkát lehetne végezni ahhoz, hogy az Egyesült Államok és az alacsony költségű külföldi gyárak közötti költségkülönbség legalább részben csökkenjen? Ez a most folyó kutatás középpontjában áll.
A Siemensnél végzett munka abból a törekvésből nőtt ki, hogy olyan robotokat irányító szoftvert hozzanak létre, amely képes kezelni mindenféle rugalmas anyagot, például vékony drótkábeleket – mondta Solowjow, hozzátéve, hogy hamarosan rájöttek, hogy az egyik legmegfelelőbb célpont a ruházat. A Statista független adatplatform szerint a globális ruházati piac becsült értéke 1,52 billió dollár (kb. 600 billió forint).
Robotok bevonása
Ez a kutatási erőfeszítés végül több ruházati vállalatot is magába foglalt, köztük a Levi’s-t és a Bluewater Defense LLC-t, egy kis amerikai katonai egyenruhákat gyártó céget. A pittsburghi robotikai intézettől 1,5 millió dolláros támogatást kaptak a technikával való kísérletezésre. Vannak más törekvések is a varróüzemek automatizálására. A Software Automation Inc. nevű Georgia állami startup cég kifejlesztett egy olyan gépet, amely például pólókat tud varrni úgy, hogy az anyagot egy speciálisan felszerelt asztal fölé húzza.
Sanjeev Bahl, aki két évvel ezelőtt nyitott egy kis farmergyárat Los Angeles belvárosában Saitex néven, és készül az első kísérleti gépének telepítésére. Szeptemberben a gyárában a régi típusú gépek fölé görnyedő munkásokra mutatva azt mondta, hogy sok ehhez hasonló feladat érett meg az új eljárásra. “Ha működik” – mondta – “szerintem nincs ok arra, hogy ne legyen újra nagyüzemi (farmer) gyártás itt az Egyesült Államokban.”
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/12/12/a-valodi-vagy-a-muanyag-karacsonyfa-kornyezetbaratabb/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?
Egy orosz törvényhozó szerint Putyinnak ‘minden joga megvan arra’, hogy a NATO-országokat támadja
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?