Exkluzív interjú Tunézia külügyminiszterével: a migráció valódi megoldása nem a határőrség megerősítésében rejlik
Sikerült találkoznunk Tunézia külügyminiszterével, Nabil Ammar, aki két napos látogatáson volt Budapesten. A beszélgetés során szó volt a magyar-tunéziai kapcsolatokról, mind politikai, mind gazdasági, mind kulturális értelemben, de érintettük a migráció és az esetleges közvetlen Tunisz-Budapest közvetlen járat kérdését is.
A Parisi Udvar egyik tárgyaló termében találkoztunk Nabil Ammarral, aki Tunézia külpolitikáját képviseli, de hozzá tartozik a migráció és a külföldön élő tunéziaiak ügye is. A miniszter már az első perctől kezdve nagyon nyitott volt, és többször kihangsúlyozta, hogy országuk nagyon barátságos, biztonságos és békés, így szívesen várják akár üzleti, akár turisztikai célból érkező magyarokat.
A kormányközi kapcsolatokat kivételesen jónak ítélte, ezért is találkozott Szijjártó Péter külügyminiszterrel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével. A miniszter elmondta, hogy a magyar kormánnyal azért is nagyon jó a kapcsolatuk, mert Budapest érti és támogatja a tunéziai demokratikus változásokat. A demokrácia egy folyamat, amelynek módját a tunéziai választópolgárok hatáozzák meg, jegyete meg. Beleszólás és kéretlen tanácsok helyett segítő szándékkal segít a magyar kabinet, és ezért nagyon hálás Kaisz Szaíd tunéziai elnök.
A két nemzet közötti kiváló kapcsolatot mutatja az is, hogy Tunézia 200 hallgatót küldhet évente Magyarországra a Stipendium Hungaricum segítségével, és a mai világban legdivatosabb szakokon (mérnöki, orvosi, IT, agrármérnöki stb) tanulhatnak az észak-afrikai országból érkező diákok.
Európa és Tunézia kapcsolata
Az illegális bevándorlás egyik útvonala Észak-Afrikán keresztül húzódik, így Tunézia is érintett az ügyben. Az Európai Bizottság 1 milliárd eurót ajánlott fel a 12 milliós országnak, hogy megerősítsék a hátárvédelmüket, ugyanakkor Kaisz Szaíd tunéziai elnök az utóbbi időben többször is kijelentette, hogy országa nem lesz Európa határőre, és nem Tunézia feladata az európai migrációs válsággal foglalkozni. Ammar külügyminiszter kihangsúlyozta, hogy mindenben együtt kívánnak működni az Európai Unióval, de a valódi megoldást nem a határok megerősítésben látják, hanem a migráció eredeti okainak megszüntetésében. Véleménye szerint az EU támogatást ad a határvédelemre, pedig jól láthatóan a migrációs nyomást nem lehet erősebb határőrséggel véget vetni. A gyökeréig kell lemenni a problémának, és ez ebben az esetben azt jelenti, hogy az elvándorlás mellett döntő tömegek számára egy élhető jövőt biztosítani a szülőhazájában. Oktatás, új munkahelyek és számos fejlesztés tarthatná ott az embereket a saját országukban, és ebben lenne nagy szerepe az EU-nak.
Kihangsúlyozta Ammar,
az igazi megoldás középtávon és hosszú távon a jólét megteremtése lenne, de Brüsszelben inkább a rövidtávú megoldásban gondolkodnak, és ezen változtatni kellene.
Számtalanszor elhangzik, hogy Afrika a jövő kontinense, ugyanakkor nem elég a természeti forrásokat kiaknázni, hanem az ott élő emberekkel is foglalkozni kellene, hangsúlyozta a külügyminiszter.
Ammar kifejtette azt is, hogy az Afrikai Unió és az Európai Unió közötti találkozóknak vannak felmutatható eredményei, de valódi és érdemi fejlődés csak akkor lehet majd megtapasztalni, ha partneri viszonyt alakítanak ki, és mindkét fél számára előnyös lesz az együttműködés. Ahogy fogalmazott, ha csak felületi kezelést hajtunk végre, soha nem lesz végrévényes megoldás, csupán átmeneti. Ehhez viszont jóval nagyobb segítségre lenne szüksége Afrikának, de a támogatás később kamatostul visszajön a “befektetőknek”, hiszen nagy potenciál van a szegényebb kontinensben.
A külügyminiszter elmondta, hogy Tunézia üdvözölné, ha a schengeni vízumkérelmeket is sokkal rugalmasabban kezelnék az országok, hiszen most rendkívül szigorú az eljárás, és sokszor professzoroknak vagy komoly tőkével rendelkező üzletembereknek is csupán pár hónapra adnak vízumot, pedig ők minden bizonnyal nem fogják veszélyeztetni a nyugati országok biztonságát vagy jólétét.
Tunézia hajtómotorja a turizmus
A turizmus az egyik legfontosabb “terméke” Tunéziának, és szívesen várják a magyar utazókat is. Igaz, jelenleg nincs közvetlen járat Budapestről Tuniszba, de bécsi vagy prágai átszállással könnyen el lehet jutni a napsütötte az észak-afrikai tengerpartra. A külügyminiszter kihangsúlyozta, hogy a vendégszerető népe vonzza oda a pihenni vágyókat, és biztonságban érezhetik magukat az ide érkezők. Ammar kiemelte, hogy a turisztikai látnivalók náluk nem állnak meg a szép és tiszta tengerpartoknál, hiszen az országuk olyan gazdag kultúrával rendelkezik, amelyet mindenkinek látnia kell. A következő években további fejlesztések várhatóak, hogy még kényelmesebb és szerethetőbb legyen Tunézia a turistáknak, mondta a külügyminiszter.
Háború, klímaváltozás
Az ukrán háború témája sem maradhatott ki a beszélgetésből. A miniszter elmondta, hogy ők mindig is tartották magukat ahhoz, hogy az agressziót és az erőszakot elítélik, bárki is tegye ezt. Ezért is állt ki még 1956-ban is a magyarokért az észak-afrikai ország, amikor a szovjet harckocsik agyonnyomták a forradalmat. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta Nabil Ammar, hogy mindenkire ugyanazok a szabályok érvényesek, és a nyugati országok sem szabad ezt elfeledjék amikor ENSZ vagy más határozatokat akarnak megvitatni.
A háború gazdasági hatásai mellett Tunéziát is sújtja a klímaváltozás, így súlyos mezőgazdasági problémákkal kell megküzdeniük. A miniszter szerint a régebben tapasztalható átlag termés 30%-át lehet az utóbbi években learatni, és a vízhiány is egyre nagyobb méreteket ölt. A miniszter megemlítette, hogy
Magyarország sokat segít vízgazdálkodás terén, és vannak olyan ezzel kapcsolatos magyar vívmányok, amelyek segítségére lehetnek az afrikai országnak.
Bár nagy a két ország közötti távolság, mégis találkozhatunk idehaza a polcokon tunéziai olívaolajjal és datolyával, de a miniszter figyelmünkbe ajánlotta a tevetejet is, amely összetétele hasonlít legjobban az anyatejhez, de Magyarországon nem igazán ismerik a jótékony hatását.
Végezetül a budapesti élményeiről beszélt Nabil Ammar külügyminiszter. Elmondta, hogy családjával pár éve voltak már itt, és ahogy akkor is, úgy most is, érzi a magyarok vendégszeretét, és ezért nagyon hálás.
Szintén készítettünk interjút Abdelkarim Hermi Tunézia budapesti nagykövetével 1956-ról, a tunéz-magyar kapcsolatokról és sok másról, itt olvasható.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban