Mind tudjuk, hogy Kolumbusz Kristóf 1492-ben felfedezte Amerikát. Bár ez egyébként nem teljesen igaz, hiszen ő haláláig azt hitte, hogy Indiába jutott el. Ezenfelül pedig Amerika nem volt lakatlan, tehát igazából a felfedezés szó kicsit túlzás. Na de akkor kik is voltak az első emberek Amerikában, akik bőven Kolumbusz Kristóf előtt értek óta?
Előző kutatásokban az volt a konklúzió, hogy az emberek nagyjából 13 000 éve jutottak el Amerika területére. Azonban azóta már egyéb más kutatások is születtek, amelyek sokkal régebbre teszik ezt a dátumot. A konkrét dátum továbbra is vitatott téma a tudományos közösségben, de mikoriak a legrégebbi adatok, amelyekkel rendelkezünk?
A régészek a 20. század során végig úgy becsülték, hogy a legkorábbi amerikaiak nagyjából 13 000 éve érkezhettek meg a kontinensre. Ezek az emberek a Clovis kultúrához tartoztak. Azonban 1975-ben Chilében felfedeztek egy leletet, amelyet 14 200 évesre becsültek. Ha Chilében már ilyen régi leletekre tudtak bukkanni, akkor északabbra kellett lennie még régebbi leleteknek is — írja a Live Science. Az első amerikaiak vagy a Bering-szoroson keresztül juthattak át Amerikába, vagy pedig hajók segítségével Óceánián keresztül.
2009-ben ásatásokat kezdtek Idaho államban a Cooper’s Ferry lelőhelyen. A rádiókarbon elemzések alapján Észak-Amerika területén már 16 000 évvel ezelőtt is tartózkodtak emberek. Cooper’s Ferry az eddigi legrégebbi lelőhely, azonban lehetnek még régebbiek. Egy még nem publikált 2023-as kutatás Oregon államban ír leletekről, amelyek akár 18 000 évesek is lehetnek. Viszont az ennyire régi leletekkel kapcsolatban már szkeptikus a tudományos közösség.
Kik voltak az elsők?
2020-ban régészek a Chiquihuite barlangban kezdtek ásatásokat, ahol nagyjából 1900 kőből készült ereklyét találtak. Különböző elemzések alapján arra a következtetésre jutottak, hogy emberek már 31 000 vagy 33 000 évvel ezelőtt is élhettek ezen a területen. 2021-ben 60 lábnyomot találtak egy tó fenekén Új-Mexikó államban. Megint csak az elemzések 21 000 és 23 000 évre teszik ezeknek a lenyomatoknak a korát.
Azonban a kutatások szerzői kiemelték, hogy a talált leletek természetes eredetűek is lehetnek, csak mesterségesnek néznek ki. Ezt az állítást egy 2021-es független kutatás is megerősítette. A lábnyomok egyértelműen emberi eredetűek, de a növényi minták torzíthatják a lábnyomok tényleges korát, ezzel régebbinek feltüntetve azokat. Későbbi becslések alapján inkább csak olyan 15 000 évesek lehetnek ezek a lábnyomok.
Brazíliában talált leletek alapján arra következtetésre jutottak egyes kutatók, hogy az emberek már 35 000 éve is jelen lehettek a kontinensen. Azonban ezeket a primitív kőeszközöket akár csuklyásmajmok is készíthették, mivel ezek az állatok használnak kő eszközöket. Viszont egyre több a bizonyíték rá, hogy akár már 27 000 évvel ezelőtt is készíthettek emberek lajhár csontból medálokat.
Egyelőre tehát nincs döntő bizonyíték arra, hogy pontosan mikor is érkezhettek az első emberek az amerikai kontinensre. Jelenlegi adatok alapján a legjobb becslés valahol 14 000 és 16 000 év közé tehető.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van