Miért tört ki az orosz-ukrán háború? Kereshetjük az okokat, amelyek rejtőzhetnek az ország földrajzi adottságaiban vagy gazdasági okokban, de valójában egy teljesen másik ok miatt törhetett ki a háború. Oroszország érdekes módon működik, de a stabilitás alapját a kiterjedt szociális háló adja, amely sokak számára az egyetlen módja a túlélésnek.
Elsőre nem tűnhet relevánsnak az összefüggés, pedig a statisztikából nyilvánvalóvá válik az összefüggés. A Külpologika elemzéséből kiderül, hogy két nagyobb visszaesést figyelhetünk meg Vlagyimir Putyin népszerűségében. 2008-ban egy lassabb visszaesést figyelhetünk meg, amely a világválság után következett be. Ez a gazdasági visszaesés egyértelműen látszott Putyin népszerűségében is.
Az oroszok esetében van egy nyerő taktika, ami szinte mindig megerősíti az inkumbens kormány erejét, az a háború. Mikor 2008 után nem tűnt lehetségesnek a válságból való gyors kikeveredés, a kormánynak ki kellett találnia valamit. Putyin népszerűségében ezután 2014-ben figyelhetünk meg növekedést. Ez pontosan egybeesik a Krím-félsziget megszállásával.
A másik visszaesést Putyin népszerűségében 2018-ban láthatjuk. Ekkor +-15 százalékkal visszaesett az orosz elnök támogatottsága. Amíg az emberek a futball világbajnoksággal voltak elfoglalva, addig a nyugdíjkorhatár átlag 57,5 évről átlag 64 évre emelkedett.
Nyugdíj birodalom
Oroszország több problémával is küzd egyszerre. A természetes szaporulat bőven a 2,1 születési ráta alatt van a maga 1,5-ös értékével. A fiatalok csökkenő száma fenntarthatósági problémákat eredményez a nyugdíjrendszerben. a nyugdíjkorhatár megemelése egyértelmű logikus, de annál kevésbé népszerű lépés volt.
Ahogy azt már a Krím-félsziget megszállásánál is láthattuk, egy háború rendkívüli módon javítani tudja a népszerűségét a kormánynak. Ahogy azt a háború utáni közvélemény-kutatásokból láthatjuk, egyértelműen sikeres volt ismét a taktika. Putyin könnyedén visszaszerezte az elveszett támogatását, amit a nyugdíjkorhatár megemelése miatt elvesztett.
Miért ilyen fontos a nyugdíj?
Oroszországban ugyan a születéskor várható élettartam 71 év, de ez sok esetben nem fedi a valóságot. Egyes régiókban vagy városokban, a várható élettartam 60, mint például Norilszk városában. Azt is érdemes hozzátenni, hogy általában a nők húzzák fel az átlagot, így a férfiak esetében még rosszabb a helyzet.
Átlagosan egy orosz férfi pusztán 2 év nyugdíjra számíthat. Ez az országos átlag, de egyes helyeken, mint például Norilszkban ez a szám már mínuszban van. Az orosz lakosság élete nehéz, így a korai nyugdíj volt a kárpótlásuk az elszenvedett nehézségekért. Azonban ezt a társadalmi megegyezést aláásta Putyin.
Az oroszok viszonylag ritkán tüntetnek, de a korhatár megemelését követően széles körű tüntetések követték. Végül sikerült 60 évre visszacsökkenteni a nők nyugdíjkorhatárát, míg a férfiakat 63-ra.
Azonban a háború csak rövid távon biztosít népszerűséget. A háború ugyanis az alapvetően fogyóban lévő fiatalok maradékát emészti fel.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Olyan újszülött galaxist találtak, amely nagyon hasonlít a Tejútrendszerre
Eddig teljesen ismeretlen növényfaj maradványait fedezték fel
Egy vad tanulmány szerint az emberiség 900 ezer évvel ezelőtt majdnem örökre eltűnt
Aranyból készült nyelveket találtak ókori egyiptomi múmiákban
Olasz város van Magyarország közepén?
9 ezer éve kísérti az emberiséget a szifilisz, most pedig végre kiderülhetett, honnan származik