Bálnákkal beszélgettek a kutatók, az idegenekre gyakorolnak
Egy több helyről összeverbuvált kutatócsapat a hosszúszárnyú bálnák kommunikációs rendszerét tanulmányozza. A „beszélgetéssel” egyben arra is felkészülnek, hogy a jövőben más, akár a világűrből érkező jelrendszereket is meg tudjanak fejteni.
Kutatásuk eredményeit a PeerJ nevű szakmai folyóiratban publikálták, amiről a SPACE.com készített összefoglaló tudósítást.
A SETI Intézet, a Kaliforniai Egyetem davisi kampusza és az Alaska Whale Foundation (Alaszkai Bálnaalapítvány) kutatói nemrégiben egy víz alatti hangszóró segítségével „beszélgettek” egy Twain névre keresztelt hosszúszárnyú bálnával, amit digitálisan rögzítettek is. Hogy honnan tudják, hogy Twain tényleg nekik válaszolt? Húsz percig mindig úgy változtatta meg ő is kommunikációs stílusát, ahogy a kutatók a bejátszott hangokat váltogatták.
Ez ismerősen csenghet az egyik Star Trek film után; a legénység olyan idegen jeleket kap, amelyeket csak a víz alatt lehet dekódolni. A hasonlóság nem véletlen, ugyanis a fajok közötti kommunikációnak ez a verziója a SETI Intézet közleménye szerint hatással van a földönkívüli intelligencia keresésére is.
„Úgy véljük, ez az első ilyen jellegű kommunikatív üzenetváltás az emberek és a hosszúszárnyú bálnák között a hosszúszárnyú bálnák nyelvén” – árulta el a publikált közleményben Brenda McCowan, a tanulmány vezető szerzője a Kaliforniai Egyetemről.
Hogyan segítenek a bálnák a nem emberi nyelvek megfejtésében?
Az űrhajósok a Földön szimulálják a Marsra vagy a Holdra tartó küldetéseket. A Whale-SETI csapata pedig a hosszúszárnyú bálnák kommunikációs rendszereit tanulmányozza, hogy jobban megértse, hogyan észlelhetjük és értelmezhetjük a világűrből érkező jeleket. A közlemény szerint eredményeik felhasználhatók olyan szűrők kifejlesztésére, amelyeket bármilyen földönkívüli jelre lehet alkalmazni.
A technológia jelenlegi korlátai miatt a földönkívüli intelligencia kutatásának egyik fontos feltételezése, hogy a földönkívüliek érdekeltek lesznek a kapcsolatfelvételben, és ezért az emberi vevőket célozzák meg
– mondta Laurance Doyle, a SETI Intézet társszerzője a közleményben.
Ezt a fontos feltételezést minden bizonnyal alátámasztja a hosszúszárnyú bálnák viselkedése.
Elmondásuk szerint ugyanis Twain válasza minden egyes visszajátszott hívásra a megértés és az interakció kifinomult szintjéről tanúskodik. A hosszúszárnyú bálna megközelítette és megkerülte a csapat hajóját, miután meghallotta a víz alatti hangszórón keresztül lejátszott hívást a kapcsolatfelvételre. A tanulmány szerint az egyes hívások közötti intervallumváltozatok összehangolása az emberhez hasonló társalgási stílust tükrözi.
„A hosszúszárnyú bálnák rendkívül intelligensek, összetett szociális rendszerrel rendelkeznek, eszközöket készítenek – buborékokból hálókat a halak kifogásához –, és kiterjedten kommunikálnak mind énekkel, mind társas hívásokkal” – mondta Fred Sharpe, a tanulmány társszerzője az Alaska Whale Foundationtől a közleményben.
A kutatók egyetértenek abban, hogy a hosszúszárnyú bálnákkal való munka egyedülálló lehetőséget kínál a nem emberi fajok intelligens kommunikációjának tanulmányozására. A csapat az információelmélet elveit alkalmazza majd olyan szűrők kifejlesztésére, amelyek segíthetnek a földönkívüli jelek feldolgozásában és a Földön kívüli intelligens élet keresésében.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Látványtervek: Megújul Budapest egyik legcsúnyább köztere
Isaszegi csata újrajátszása: látványos hagyományőrző csatabemutató a Szoborhegynél – képek, videó
Tudtad? 3 ezer évvel ezelőttig sötét bőrünk volt, a legtöbb európai ősünk nem fehér volt
Váratlan bizonyítékot találhattak a Biblia egyik legismertebb történetére
A történelem 7 legmeghatározóbb fegyvere
45 éve jár a kék metró második szakasza – Így épült a 3-as vonal déli szárnya