Magyarországon négy vadonatúj gombafajt találtak, a Dűne homokférege ihlette az egyik nevét
Az Alföldön évekig tartó mintagyűjtés során négy vadonatúj gombafaj került elő, köztük egy olyan, amely a tudósok szerint feltűnő hasonlóságot mutat egy hírhedt sci-fi szörnyeteggel. Féregszerű teste és homokos lakhelye arra késztette a csapatot, hogy az új fajt Tulostoma shaihuludii-nak nevezzék el, a Frank Herbert Dűne-regényekben szereplő Shai-Hulud homokférgek után.
Európában a Kárpát-medence szélsőséges éghajlati viszonyai különösen kedvező élőhelyi feltételeket biztosítanak a zárt termőtestű gombáknak, így Magyarország Európa egyik legdiverzebb nyelespöfeteg-élőhelye.
Mind a négy új faj a nyelespöfeteg (Tulostoma) nemzetségbe tartozik. A pöfeteg név a gömb alakú termőtestekről származik, amelyeket egy szár végén termelnek, és amelyekből a szél által megzavart vagy egy állat által eltaposott spórák szabadulnak ki.
A T. shaihuludii esetében meg lehet keresni, hogy a kutatók miért hozták összefüggésbe Herbert monstre férgeit – de nem kell olyan messzire menni, mint Arrakis, hogy ilyen szokatlan életformákat találjunk.
Tökéletes környevezet a nyelespöfetegeknek
A Románia és Szerbia határához közeli, hatalmas alföldi síkság ismert, hogy a nyelespöfetegek melegágya. A füves bozótosokkal fűszerezett homokos talaj tökéletes élőhelyet biztosít az ilyen gasteroid gombák számára, és a körülmények kemények lehetnek. A térségben kevés csapadék esik, nyáron és ősszel pedig a homok hőmérséklete a magasba szökhet, így a Tulostoma fajoknak ellenálló képességet kellett kifejleszteniük.
A magyar kutatók hatalmas munkát végeztek, az új azonosítások a területen 25 év alatt gyűjtött mintákon alapulnak.
“Magyarországon eddig 19 fajt jegyeztek fel, köztük a jelen tanulmányban javasolt négy új fajt” – írják a szerzők, utalva arra, hogy a föld még nem fedte fel minden titkát.
“Folyamatban lévő vizsgálataink azt jelzik, hogy Közép-Európában még sok további, fel nem fedezett nyelespöfeteg faj van jelen”.
Bár nem egy filmsztár fiktív féreg a névadójuk, néhány más új felfedezésnek is megvannak a maga jellegzetes vonásai.
“A Tulostoma sacchariolens kiemelkedik az egyetlen illatos szárú gömböcfajként, ami ritkaság a gömböcök között” – mondták a szerzők a Newsweeknek. “A Tulostoma hungaricum viseli a világ legkisebb szárú pöfeteg címét. A Tulostoma shaihuludii ívelt szára megkülönböztető jegy a nemzetségén belül”.
Gombafajok megértése
Az új leletekkel együtt a csapat átfogó rendszertani kutatása fontos adalék az élőlények e csoportjának megértéséhez. Sikerült például kimutatniuk, hogy egy másik faj, a Tulostoma dunense egy új faj, amely a földrajzi elszigeteltség eredményeként alakult ki, mivel szoros rokonságban áll, de genetikailag különbözik az Észak-Amerikában található hasonló fajoktól.
Sajnos, ahogy a szerzők rámutatnak, a Tulostoma fajok ritkák, többségük az Európai Gombavédelmi Tanács vörös listáján szerepel. Védelmük legjobb módjainak megismerése azzal kezdődik, hogy minél többet megtudunk a sokféleségükről és élőhelyükről.
Arról írtunk már korábban, hogy vannak olyan gombák, amelyek évszázadokon át képesek elkerülni a halált, részletek itt.
Szintén írtunk arról, hogy a tudósok nemrégiben egy olyan hátborzongató, más élőlényeket zombivá alakító férget fedeztek fel, amely ráadásul genetikai szinten merőben különbözik az állatvilág összes többi képviselőjétől, részletek itt.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Szent Pál-székesegyházat állítólag egy disznó megmentette meg a lángoktól
Mit használtak az emberek a vécépapír előtt?
Amikor egy disznót indítottak az amerikai elnökválasztáson
A Vasa, Svédország zászlóshajója, amely a kikötőből kifelé egyből elsüllyedt
A titokzatos H1N1 vírus feltámadása: Egy elfeledett influenza története
Medvegyev szerint ‘csak ideig-óráig lehet Oroszország türelmét próbára tenni’