Évek óta terjed a közösségi média különféle felületein egy fotó, ami egy férfit ábrázol egy hatalmas, több mint három méteres majomszabású társaságában. Annyira élethű, hogy sokan azt gondolják, bizonyíték arra, hogy Bigfoot létezik. De vajon tényleg van köze hozzá vagy valami más áll a háttérben.
Bigfoot létezett, csak nem ott és nem úgy
Legutóbb tavaly decemberben vált népszerűvé e fotó, sok ezer megosztással és rengeteg kommenttel. Azt, hogy mit ábrázol, azt pontosan tudjuk: egy nagyjából 300 ezer évvel ezelőtt kihalt ősi majomfajt, a Gigantopithecus-t. A faj első egyedei nagyjából 2,6 millió évvel ezelőtt kezdték földi pályafutásukat, tehát fejlődésük nagyjából az ember fejlődésével egy időben történt. Az élőhelyük egyébként Dél-Ázsia volt ezeknek a hatalmas, három méterre megnövő majmoknak.
Azt is tudjuk, hogy az erdős területeket kedvelték, mert növényevők voltak és hatalmas, őrlésre kiválóan alkalmas fogaikkal folyamatosan csócsálták az ottani növényzetet. 200-300 kilogrammos testsúlyukkal félelmetes ellenfelek lehettek. Egyben ők voltak a legnagyobb ismert emberszabású majmok, akik valaha éltek a Földön.
Az iflscience.com cikke magyarázatot is ad a kipusztulásukra. Az anyag szerint 2,6 millió évvel ezelőtt Dél-Ázsia, különösen a mai Kína déli területei kiváló lehetőséget nyújtottak e hatalmas majomfajnak a fejlődésre. Ez azonban nagyjából 600 ezer éve megváltozott. A gyorsan változó flóra beszűkítette a táplálkozási lehetőségeiket és e hatalmas majmok veszte végül éppen a saját testsúlyuk lett. Képtelenek voltak ugyanis eleget enni.
Kihalt, mert túlságosan nagy volt
Szemben mondjuk a kínai orángutánnal (Pongo weidenreichi), mely képes volt a lombkoronaszinten közlekedni és ezáltal nagyobb távolságokra eljutni étel után kutatva. Az iflscience.com szerint nagyjából 215-295 ezer éve haltak ki e King Kong-méretű majmok.
Na, de mit ábrázolhat ez a kép? Tényleg egy ma is élő példány mellett fotózkodott ez a fickó?
Gigantopithecus – largest ape to have ever lived pic.twitter.com/JRtlvJkeva
— Primates (@PrimatesDaily) September 1, 2021
Természetesen nem. Valójában Bill Munn készítette a figurát, aki karrierje legjobbjának nevezte a munkát. A fotó azóta különféle fórumokon állandóan felbukkan, mint bizonyíték arra, hogy Bigfoot valóban létezett, írja a snopes.com.
Egyébként a valódi gigantopithecus vélhetően nagyobb volt a Munn által készítettnél, hisz ez csak 2,7 méter magas.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti