A Hold varázslatos ragyogásával és misztikus vonzerejével évezredek óta lenyűgöz. Eredetének kérdése azonban mindmáig kozmikus rejtély maradt. A vezető elmélet szerint a korai Föld és egy Theia nevű, Mars méretű protobolygó kolosszális ütközése okozta a Hold létrejöttét. Az évtizedekig tartó kutatások ellenére a tudósok nehezen találtak konkrét bizonyítékot a Theia létezésére, de lehet, hogy rossz helyen keresgéltek.
Egy úttörő, amerikai vezetésű tanulmány, azt sugallja, hogy a hiányzó láncszem a Föld mélyén rejtőzhet a Theia rejtélyes “pacák” formájában — írja a France 24.
A széles körben elfogadott elmélet szerint körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőtt egy kataklizmikus esemény játszódott le, amikor a Theia összeütközött a születőben lévő Földdel. Az ütközés hatalmas mennyiségű törmeléket lökött ki a Föld körüli pályára, amelyek idővel a Holdat alkották. Míg ez az elmélet érvényesült, a Theia létezésére vonatkozó kézzelfogható bizonyítékok hiánya nem tette tudományosan helytállóvá az elméletet.
Az 1980-as években fedezték fel a Föld felszíne alatt a rejtélyes „pacákat”. Mintegy 2900 kilométer mélyen lévő rejtélyes “pacák” formájában lehetnek jelen a Theia maradványai. Ezek a kolosszális, egyenként kontinens nagyságú tömegek a Föld olvadt magja közelében helyezkednek el. Az egyik Afrika, a másik pedig a Csendes-óceán alatt. Bár a tudósok megállapították, hogy ezek a pacák forróbbak és sűrűbbek, mint a környező kőzet, eredetük továbbra is rejtély.
Egy halott bolygó a Föld alatt
A legújabb kutatások szerint ezek a rejtélyes pacák a Theia rejtett maradványai lehetnek, olyan maradványok, amelyek az ősütközés óta a Föld magja közelében maradtak. A vezető szerző, Qian Yuan, a Kaliforniai Technológiai Intézet geodinamikai kutatója azt javasolja, hogy amikor a Theia elképesztő sebességgel becsapódott az ős-Földbe, egyes részei mélyen behatoltak a Föld alsó köpenyébe, és végül kialakították a ma megfigyelt két nagy, alacsony sebességű tartományt (LLVP).
A kutatócsoport által kifejlesztett szimulációk szemléltetik a Theia köpenyének a Földdel való összefonódásának összetett folyamatát. Ahogy az olvadt anyag lehűlt és megszilárdult, a magas vastartalom miatt a Föld köpenyének és magjának határa felé süllyedt, és a ma észlelt hatalmas pacákká alakult.
Ha ez az új nézőpont beigazolódik, akkor mélyreható következményekkel járhat a Föld, mint életet fenntartó bolygó egyediségének megértése szempontjából. A Theia-ütközés, amelyet a Föld utolsó jelentős növekedési eseményeként azonosítottak, drámaian megváltoztatta a Föld összetételét mindössze 24 óra alatt. Yuan szerint ez az egyedülálló kezdeti állapot lehet az egyik kulcstényezője annak, hogy a Föld különbözik többi a kőzetbolygótól.
A kutatás szerint a Hold kialakulásán túl a Föld felszíne alatt megőrződött Theia maradványai döntő szerepet játszhattak a bolygó elmúlt 4,5 milliárd év alatt lezajlott fejlődésében. Ez magában foglalja az olyan folyamatokhoz való potenciális hozzájárulást, mint a szuperkontinensek kialakulása és a köpenytölcsérek keletkezése.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát
Kína valóban a titokban tartott repülőgép-hordozójával gyakorlatozik?