Egyelőre csak annyit mondtak róluk, hogy őket is meglepte a fehér sziklák létezése a vörös bolygón és egyelőre próbálnak rájönni, hogy vajon mik is lehetnek pontosan. Nagy kérdés, hogy valaha képesek leszünk-e mintát hozni belőlük a Földre.
Rengeteg furcsa fehér kő a Marson
Minden csillagászt sokkolt a NASA Perseverance rovere, amikor a Mars felszínéről készült fotóin több mint 4.000 apró, kavics nagyságú kis követ fedeztek fel. A Perseverance a Jezero krátert vizsgálja már 2021 óta, onnan küldte ezeket a furcsa fotókat.
“Ezek nagyon szokatlan kövek, megpróbáljuk kitalálni, hogy mi történik”, írta Candice Bedford, az Indiana államban található Purdue Egyetem bolygókutatója. A space.com szerint belsős körökben “tutajnak” keresztelték el az ismeretlen köveket, amivel arra próbálnak utalni, hogy ezek nem eredeti környezetükből valók, hanem valahogyan a kráter környékére kerültek.
Egyes kövek simák, mások pedig láthatóan több réteg valamilyen fúzióját alkotják. Más elemzések megállapították, hogy a kövek dehidratáltak, ráadásul vasat, magnéziumot, kálciumot és nártiumot sem tartalmaznak. “Meglehetősen kimerültek sok tekintetben”, húzta alá Bedford.
A marsi életről is beszélhetnek ezek a kövek
A csillagászok azért kutatják e fehér kövek eredetét, mert betekintést engedhetnek a bolygó múltjába, például abba az időszakba, amikor a Mars felszínét víz borította. Furcsa, hogy a Perseverance rengeteg ilyen követ talált, de semmilyen forrást nem tudott megállapítani a felszínen.
A kövek dehidratáltsága a vizsgálatot végző csapat szerint arra utalhat, hogy valamilyen vulkanikus tevékenység, vagy meteorbecsapódás miatt elvesztették víztartalmukat. Ez pedig csillagászati értelemben nem történhetett túl régen.
Pénzügyi gondokkal küzd a program, amivel haza lehetne hozni a kőzetmintákat
A Perseverance decemberben ünnepelte 1000. vizsgálati napját a vörös bolygón, már 26 kőzetmintát gyűjtött. Bónuszként eljutott a kráter szélére is, onnan fotózta a sok fehér kavicsot. A tudósok mostmár ebbe az irányba szeretnék folytatni a kutatást.
A mintákat azonban vissza kell juttatni a Földre, mert alapos vizsgálatnak csak itt vethetők alá. Azonban problémák vannak az MSR program (Mars Sample Return – Marsi minták Földre juttatása) körül, ugyanis egy független vizsgálat úgy találta, hogy túl fognak futni a pénzügyi kereteiken. Ezért most alternatívákat keresnek, hisz az összegyűjtött kőzetek vizsgálata nélkül nem tudnak továbblépni a tudósok az esetleges marsi élet történetének rekonstruálásában.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezek az állatfajok látták a dinoszauruszok kihalását
Csinos kombó: a Nílus és Kom Ombo
Hogy került egy 16. századi portugál felfedező hajó a sivatagba?
Miért kell még mindig repülési üzemmódban tartanunk a telefonunkat a repülő fedélzetén?
KÉPEK: Befejeződött a Vöröskereszt-székház felújítása
Honnan tudjuk, hogy melyik vulkán szunnyad, és melyik jelent ránk veszélyt?