Mit kereshet egy 3500 éves obeliszk a Central Parkban?
Az Egyesült Államokban rengeteg különleges és furcsa látnivalót találhatunk, köztük egy 3500 éves obeliszket, egyenesen Egyiptomból. A Kleopátra tűje 20,7 méter magas és körülbelül 203 tonnás, adódik tehát a kérdés, hogy mégis hogy kerülhetett el ilyen messzire, egészen az Atlanti-óceánon túlra.
Az egyiptomiak nem felebaráti szeretetből, hanem elsősorban a nagyfokú eladósodás miatt engedték át az obeliszket az amerikaiaknak a 19. század végén – idézi fel a történetet az Ancient Origins. Az eset azonban korántsem volt egyedülálló.
Az obeliszk története
Annak ellenére, hogy ma Kleopátra tűje néven is ismerjük, az obeliszket tizenhárom évszázaddal a fáraónő trónra kerülése előtt építették és volt egy párja is, ami végül Angliába került. Az “ókor felhőkarcolóit” fáraók és különböző istenek tiszteletére emelték, a korhoz képest lenyűgöző mérnöki munkával.
Azt a kettőt, amit ma New Yorkban és Londonban láthatunk, III. Thotmesz uralkodásának harmincadik évfordulójára készítették. A felületükön található hieroglifák ennek megfelelően a fáraó katonai sikereit ünneplik, de ezen kívül imák és himnuszok is kerültek rájuk.
A két obeliszket sok másikhoz hasonlóan a perzsa megszálláskor (Kr. e. 525) egyszerűen ledöntötték, és a következő 500 évet a homokba ásva töltötték. Augustus császár uralkodása alatt aztán Alexandriába szállították őket, és így maradtak évszázadokon keresztül, egészen egy 14. századi földrengésig, aminek köszönhetően az egyik ismét eldőlt, az, ami a Central Parkba került viszont állva maradt.
Az 1800-as években az egyiptomi történelem különösen népszerűvé vált a nyugati országokban. Többnyire csak kisebb nagyságrendű műtárgyak kerültek az európai országokba vagy éppen Észak-Amerikába, de az obeliszkek esete sem egyedülálló – többek között Párizsba is került egy Napóleon idején.
Kleopátra tűjét 1879-ben ajándékozták az amerikaiaknak, de a logisztikai szervezés és szállítás jelentős időt igényelt. A több mint 200 tonnás konstrukció 1880-ban érkezett meg New Yorkba és öt hónapot igényelt, hogy a Hudson-folyón át a Central Parkba juttassák, ahol 1881 januárjában állították fel.
Kleopátra “másik” tűje
A másik obeliszk, ami végül Londonba került, szintén kalandos utat tett meg. Ahogy a Guardian cikkéből is kiderül, az egyiptomiak még 1819-ben ajándékozták a briteknek, de csak 58 évvel később gyűlt össze elegendő pénz arra, hogy a szállítás költségeit finanszírozni tudják. Szállítás közben azonban a hajó viharba keveredett, ahol a mentőakció közben hat ember az életét vesztette.
Először csak a legénységet sikerült megmenteni, de négy nappal később a szállítmányt Spanyolországba vontatták, ahonnan már jelentősebb akadály nélkül célba értek. Az obeliszket végül a Temze mentén állították fel 1878-ban és az alapjába belevésték a hat áldozat nevét. Kleopátra tűje azóta már a londoni városkép szerves részévé vált.
Ezeket is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A NATO-főnök szerint vagy növeljük a védelmi kiadásokat, vagy megtanulunk oroszul
Szelektív hulladék – Most akkor összeöntik vagy sem?
Román diák bántalmazta a 103 éves negyvennyolcas honvédet
VIDEÓ: ilyen egy 6,9-es erősségű, borzalmas földrengés a tenger mélyéről nézve
4 bolygó bámulatos együttállását láthatjuk szabad szemmel is januárban!
A dinoszauruszok 65 millió év után visszatérhetnek a Földre