Ez történne a Földön, ha az univerzum legerősebb mágnese behatolna a Naprendszerbe
Ha a neutroncsillagok elég félelmetesen hangzanak, akkor van egy rossz hírünk, ugyanis létezik egy sokkal erősebb fajtájuk is. A magnetárok szintén szupernóva-robbanások maradványai, azonban mágneses erejük szinte felfoghatatlan méreteket öltött, így az univerzum egyik legerősebb és legveszélyesebb jelenségei.
Az univerzum legerősebb mágnesei
A legnagyobb szerencsénkre a legközelebbi ilyen objektum is 9 ezer fényévvel arrébb, a Hajógerinc csillagképben lakozik, ugyanis nem lenne őszinte a mosolyunk, ha élőben láthatnánk egyet. A magnetárok még a neutroncsillagoknál is sűrűbbek, egy kockacukornyi belőlük több milliárd tonnát is nyomhat, ráadásul ezek az univerzum legmágnesesebb égitestei.
Carl Friedrich Gauss német fizikus tiszteletére a mágneses indukció mértékegységét gaussnak nevezzük. A Földé körülbelül 0,6, egy erősebb hűtőmágnes akár 10 gaussos is lehet, a jelenlegi legerősebb, ember alkotta mágnes pedig több mint 400 ezer gausst képes kifejteni. Egy potens magnetár viszont akár 1 billiárd gauss erősségű mágneses mezővel is rendelkezhet.
De mennyi idő jutna a bolygónknak és nekünk, ha egy magnetár bejutna a Naprendszerbe?
A What If szerint nem lenne gond azzal, ha egy magnetár a galaktikus szomszédságunkban lenne, viszont kétféle módon is kiirthatja a Földön ismert összes életet. Az első forgatókönyv szerint akkor, ha túl közel kerül. A Föld-Hold távolság felétől, azaz körülbelül 192 ezer kilométertől tapasztalnánk először a jelenlétét, amikor is a bolygó összes bankkártyája használhatatlanná válna, ugyanis minden adatot törölne a mágnescsíkokról.
Azonban hiába menne tönkre szinte minden elektromos berendezés, ezer kilométeres távolságig “biztonságban” maradhatunk. Azonban ha átlépjük ezt a határt, szétfeszülnének az atomjaink. A bioelektromos mezőnk teljesen összekuszálódna, és szétesne a molekuláris szerkezetünk. Röviden összefoglalva, a testünk pillanatok alatt szó szerint semmivé lenne, és eltűnne.
Mesterlövészeknek sem utolsók
Van egy másik módszerük is, amellyel könnyedén elsöpörhetnék bolygónkat, ehhez ráadásul a Naprendszer közelébe sem kell jönniük. Ehhez pedig csak egy csillagrengésnek kell történnie. A folyamat nagyon hasonló a földrengésekhez, azzal a különbséggel, hogy ilyenkor hatalmas mennyiségű sugárzást lökhetnek a világűrbe. Egy ilyen nagy adag pedig akár 50 ezer fényév távolságból is összenyomhatja a Föld mágneses mezejét, és részben ionizálhatja bolygónk légkörét.
Erről a csillagászok azért tudnak, mert egyszer már a saját bőrünkön is tapasztalhattunk ilyet. Még 2004 decemberében egy magnetár gamma-sugárzása elérte bolygónkat a Tejútrendszer túloldaláról, a Nyilas csillagképből. A másodperc egyötöde alatt több energiát szabadított fel, mint amennyit Napunk az elmúlt 250 ezer év során.
Ha ez a szörnyeteg 10 ezer fényévnyire lett volna tőlünk, nem úsztuk volna meg ilyen olcsón. Elpusztította volna az ózonrétegünket, és eltörölte volna bolygónk felszínének nagy részét, az általunk ismert élettel együtt. Az igazán félelmetes aspektusa ennek a kitalált történetnek pedig az, hogy fogalmunk sem lett volna arról, hogy szédítő sebességgel robog felénk a kaszás egy óriási gamma-kitörés formájában, hogy aztán egy pillanat alatt kiradírozzon minket a galaktikus térképről.
Jelenleg is vannak olyan objektumok az univerzumban, amelyeknek lőtávolságában vagyunk egy esetleges csillagrengés után. Amikor a csillagászok 40 évvel ezelőtt elkezdték ezeket a fenevadakat kutatni, nem gondolták volna, hogy milyen sok van belőlük. Az egyetlen vígasz az, hogy ritkán ünneplik meg a 10 ezredik születésnapjukat, ami az univerzum szempontjából csak egy szempillantás. Élettartamuk lejártakor neutroncsillagokká fokozzák le magukat, és az életre nézve sokkal kevésbé veszélyes életmódra váltanak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Melyik régiókban és területeken található a legtöbb építkezési munka ma Magyarországon?