1919-ben készült egy érdekes fénykép, amelyen a New York Central Railroad alkalmazottai egy különleges ünnepségen vesznek részt a Victory Way-n (Győzelem Útja) New Yorkban. A kép előterében egy hatalmas, megszerzett német sisakokból álló piramis látható, melyet a Grand Central Terminal előtt állítottak fel. A piramison több mint 12 000 német Pickelhaube található, amelyeket Németország raktáraiból küldtek el a háború végén.
A Victory Way-t a Park Avenue-n hozták létre, hogy pénzt gyűjtsenek az 5. Hadikölcsön számára, és mindkét végén egy-egy 12 000 sisakból álló piramist emeltek, valamint más német hadi felszereléseket is kiállítottak. A piramisok alatt egy üreges támogató szerkezet található, amely biztosította a sisakok stabil elhelyezését — írja a Rare Historical Photos.
Bár a kép legtöbb részlete megerősítést nyert, a piramis tetején elhelyezett alak kiléte továbbra is találgatások tárgya. Egyes források szerint Nike, a győzelem istennője lehetett az, míg mások eltérő véleményen vannak. A piramis bal és jobb oldalán két ágyú is található, amelyek tovább fokozzák a jelenet drámaiságát.
Ez a fotó nem csupán jól komponált kép, hanem jelentős szimbolikus, szociológiai és történelmi értékkel bír. Sok ember számára talán túlságosan morbid látvány ennyi ellenséges sisak egy helyen, hiszen minden egyes Pickelhaube egy halott vagy foglyul ejtett katonát jelképezhet.
A nyilvános kiállítás hatása
A Grand Central Terminal közelében elhelyezett ilyen jellegű nyilvános kiállítás rengeteg ember figyelmét vonzotta. A kép előterében található ágyúk, a számos zászló, valamint a pilléreken álló sasok mind erős szimbolikával bírnak. A győzelem ünneplése és az ellenség legyőzésének kézzelfogható bizonyítékai erőteljes hatást gyakoroltak a háború utáni amerikai társadalomra, amely még mindig dolgozta fel az I. világháború borzalmait.
A Pickelhaube története
Minden gyalogsági sisak, amelyet 1914 előtt és közben gyártottak, bőrből készült. Ahogy a háború haladt előre, Németország bőrkészletei kimerültek. Dél-Amerikából, különösen Argentínából történt kiterjedt bőrimportok után a német kormány más anyagokból kezdett Pickelhaubékat gyártani.
1915-ben vékony acéllemezből is készítettek néhány Pickelhaubét, de a német hadvezetés még több sisakot akart előállítani, ezért sajtolt filcet és még papírt is használtak a sisakok előállításához. Az I. világháború első hónapjaiban hamar kiderült, hogy a Pickelhaube nem felel meg a lövészárok hadviselés szigorú követelményeinek. A bőrsisakok gyakorlatilag semmilyen védelmet nem nyújtottak a lövedékekkel és repeszekkel szemben, és a feltűnő tüskék könnyű célponttá tették viselőjüket.
Ezek a hiányosságok, valamint az anyaghiányok vezettek a 1915-ös egyszerűsített modell bevezetéséhez, amelynek levehető tüskéje volt. 1915 szeptemberében elrendelték, hogy a frontvonalban az új sisakokat tüskék nélkül kell viselni.
1916-tól kezdve a Pickelhaubét fokozatosan felváltotta egy új német acélsisak, a Stahlhelm, amely nagyobb védelmet nyújtott a repeszdarabok ellen. Az új acélsisakok bevezetése 70%-kal csökkentette a német katonák fejsérüléseinek halálozási arányát.
A történelmi jelentőség
A Victory Way-i német sisakok piramisa nemcsak a győzelem szimbóluma volt, hanem az I. világháború kegyetlenségeire is emlékeztetett. Az ellenség felett aratott győzelem szimbolikus ábrázolása, a katonai felszerelések nyilvános kiállítása és a háborús időszak tragédiáinak megörökítése mind hozzájárultak ahhoz, hogy ez a fénykép a történelem egyik fontos dokumentumává váljon.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A csimpánzok háborúja: Amikor a csimpánzok harcot vívtak a területért és a túlélésért
A kitörés, amely megváltoztatta a világot: Tambora és a „Nyár nélküli év”
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?