Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Sokan próbálták már megjósolni, mi hozza el a világvégét, de most kaptunk róla egy olyan képet, amely mindennél valószínűbb lehet. A klímaváltozás hatásai egyre nyilvánvalóbbá válnak a mindennapokban, és nemcsak a tudományos jelentésekben vagy hírekben találkozunk velük, hanem egyre gyakrabban a popkultúrában is. A CANAL+ által készített, és a Direct One kínálatában elérhető Mint a családunk című dán sorozat egy lehetséges jövőt mutat be, amelyben a tengerszint emelkedése miatt Dánia lakosságának jelentős részét evakuálni kell. A fikció ugyan eltúlzottan ábrázolja az eseményeket, de valós problémákra hívja fel a figyelmet, előrevetítve, hogy bizony a klímaváltozás okozhatja egy nap a világvégét.
A tengerszint-emelkedés valós veszélyei
Bart István klímapolitikai szakértő a Borsnak elmondta, hogy a tengerszint-emelkedés már most is érezhető hatással van az alacsonyan fekvő területekre. Az elmúlt évszázadban az átlagos tengerszint körülbelül 25 centimétert emelkedett, és az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change) előrejelzései szerint ez 2100-ig akár az 1 métert is elérheti. Ez különösen veszélyes, mivel világszerte több mint 150 millió ember él olyan területeken, amelyek közvetlenül érintettek lehetnek.
A sorozatban bemutatott drámai kitelepítések ugyan gyorsított forgatókönyvet követnek, de Bart István rámutatott arra, hogy már napjainkban is vannak olyan közösségek – például Banglades partvidékén vagy csendes-óceáni szigetországokban –, amelyek kénytelenek elhagyni otthonaikat a klímaváltozás miatt. A gazdagabb országok – például Hollandia vagy az Egyesült Államok – tengeri védőgátakat építenek, de ez nem mindenhol megvalósítható.
Az emberi drámák és gazdasági következmények
A Mint a családunk nemcsak a természeti katasztrófákra fókuszál, hanem azokra az emberi sorsokra is, amelyeket ezek a változások érintenek. A sorozatban családok szakadnak szét, emberek vesztik el otthonaikat és egzisztenciájukat. Ezek a problémák nemcsak fikciós elemek: Bart István szerint már most is tapasztalható, hogy az éghajlati kockázatok miatt megdrágulnak vagy elérhetetlenné válnak bizonyos biztosítási formák. Ez különösen súlyosan érinti az alacsony jövedelmű háztartásokat.

Egyre valószínűbb, hogy ha nem cselekszünk időben, a klímaváltozás okozza majd a világvégét. Illusztráció: Koppenhága, Dánia. Kiemelt kép: depositphotos.com
A klímaváltozás miatti migráció szintén egyre nagyobb kihívást jelent. Az USA déli határán például sok közép-amerikai földműves próbál átjutni, akiket az egyre gyakoribb szárazságok tettek földönfutóvá.
Mit tehetünk, hogy elkerüljük ezt a világvégét?
A klímakatasztrófa által okozott világvége elkerülése vagy a katasztrófa lassítása érdekében sürgős lépésekre van szükség. Bart István hangsúlyozta, hogy az emberiségnek mielőbb fel kell hagynia a fosszilis energiahordozók használatával, és gyorsítania kell a tiszta technológiák elterjesztését. Bár az elmúlt években jelentős előrelépések történtek a nap- és szélenergia terén, ez még mindig nem elegendő ahhoz, hogy megállítsuk az üvegházgáz-koncentráció növekedését.
Kultúra és tudatosság: A sorozatok szerepe
Az olyan sorozatok, mint a Mint a családunk, fontos szerepet játszhatnak abban, hogy felhívják a figyelmet ezekre az égető problémákra. A fikció eszközeivel érzékeltetik azt az érzelmi és társadalmi terhet, amelyet a klímaváltozás okozhat. Ezek az alkotások nemcsak szórakoztatnak, hanem gondolkodásra is késztetnek: mit tehetünk egyéni és közösségi szinten annak érdekében, hogy elkerüljük ezt a jövőt?
A Mint a családunk című sorozat március 17-től érhető el streaming platformokon és televíziós csatornákon.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Ryanair hamarosan nagyobb poggyászokat is felenged ingyen a repülőire
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam