Furgal-ügy: Hova vezetett Oroszország történetének egyik leghosszabb tüntetéssorozata?
Az orosz központi vezetés által irányított rendőrség 2020. július 9-én váratlanul letartóztatta, majd elhurcolta a fővárosba Szergej Furgalt, Habarovszki kormányzóját, aki azóta is ott raboskodik. Ez az esemény vezetett oda, hogy a Putyin-korszakban soha nem tapasztalt tüntetéssorozat vette kezdetét a határvidéken. De hol tart az ügy most?
Oroszország belső problémáiról viszonylag keveset lehet tudni, hiszen a szovjet hagyományokat folytatva komoly cenzúra van, mind a sajtóban, mind más fórumokon. 1999 óta hatalmon lévő Vlagyimir Putyin az ellenzéki lét minimális formáját engedi a vetélytársaknak, de azt is csak addig, amíg nem lesz túl erős egy-egy ellenzéki párt vagy politikus.
Moszkva megítélése alapján Furgal is veszélyt jelenthetett a jelenlegi rendszerre, hiszen a Habarovszki határterületet 2018 óta kormányzó politikust egyik napról a másikra letartóztatták, rabosították, majd a fővárosba szállították. Putyinék elővettek egy 14-15 évvel ezelőtti gyilkosságot, majd megvádolták, hogy részt vett egy bűnözői csoport tevékenységében, illetve segédkezett két gyilkosság megszervezésében.
Az ügy pikantériája, hogy sok évvel ezelőtt már ugyanezt a bírósági eljárást lefolytatták helyben, ami felmentéssel végződött.
Úgy tűnik, hogy Oroszországban nincsenek lezárt ügyek, főként, ha a vádlott nem a kormánypárti, hanem a Liberális Párt tagja.
Egyetlen beszámoló sem állítja, hogy Furgal makulátlan lenne, hiszen két évtized alatt hatalmas vagyont és befolyást szerzett Habarovszkiban, ugyanakkor a gyilkosság nem az ő munkamódszere. A sokat megélt politikus a Duma tagjaként 11 évig testközelből láthatta a központi hatalom módszereit, és hazatérve egy jól működő rendszert alakított ki.
A kormányzó a választási ígéreteinek csak alig egy töredékét valósította meg, a helyiek mégis töretlenül kitartottak mellette.
Múlt nyáron a tüntetések folyamatos voltak, amik egyrészt Furgal melletti kiállásról szóltak, de talán még inkább, a Putyin-rendszerrel való szembenállást testesítette meg. A helyeik úgy gondolták, Furgalt ők választották meg, Moszkva ne nyúljon hozzá!
Hogy mennyire ritka esemény Oroszországban a hónapokig tartó tüntetéssorozat, Moszkva reakciója is tökéletesen mutatja. Putyinék szokásos önbizalma ebben az esetben nem érződött, és vélhetően a helyi hatalomban meggyengült szerepüknek köszönhetően az ellenzékiek bebörtönzése és a demonstrációk fizikai szétverésére elmaradt.
A minden előjel nélküli letartóztatás, és a fővárosba szállítás után a nyomozást titkosították, zárt bírósági tárgyalást rendeltek el, ami csak erősítette az ellenzék teóriáját, miszerint egy politikai leszámolásról volt szó. Ráadásul a tüntetőket tovább hergelték azzal, hogy Furgaltól megvonták az alapvető jogokat, így egyetlen családtagja sem láthatta a letartóztatása óta, leveleit sem kapja kézhez, és az ügyvédjével is csak lehallgatott szobában konzultálhatott. Tovább erősítette a tüntetők együttérzését, hogy a volt kormányzót nagyon rossz körülmények között tartották és tartják, a beszámolók alapján még megfelelő világítása sincs a cellájában.
Október elején tovább hergelték a tüntetőket, Furgal fiát, Antont is letartóztatták illegális tiltakozó tüntetések szervezésének vádjával. Őt „csak” 6 órán keresztül tartották bent, mégis ez egy komoly jelzés volt a központi hatalom részéről.
A jelenlegi forgatókönyv szerint Furgal legalább egy évig börtönben marad, hiszen nemrég meghosszabbították az előzetes letartóztatását júliusig.
Hogy mi lesz a Furgal-ügy vége, és milyen hatással lesz az orosz társadalomra, vagy akár Habarovszki lakosságára, még nem lehet tudni. Az országos média a kormány kottájából játszik, így erősen kérdéses, hogy mennyi információ jut el a közvéleményhez. A család a helyiek erejében bízott és bízik, de a tüntetéssorozat elhalkult, igaz, a szimpatizánsok elmondása szerint az ellenállás nem megszűnt, csak átalakult. A politikai leszámolás közben Oroszország jogsértések tucatját követte el, így a nemzetközi szankciókban bízó ellenzék a nemzetközi fórumokhoz fordult.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon