Egyetemi világranglista: több kategóriában is Top100-ban a magyar egyetemek
A Times Higher Education (THE) nyilvánosságra hozta legújabb egyetemi rangsorát, és 94 országból 1115 egyetem szerepel az úgynevezett University Impact listán, írja a hivatalos oldal.
17 területen végzett kutatások szerint értékelték a világ legjobb egyetemeit, többek között mérték az oktatás minősége, szegénység, fenntarthatóság, környezetvédelem, valamint egészség és jólét témakörében végzett tudományos kutatásokat.
Összesített rangsor
Az összesített rangsort a brit University of Manchester, az ausztrál University of Sydney és az ausztráliai RMIT University vezeti. A legjobb EU-n belüli egyetem az Aalborg University lett, a dán intézmény holtversenyben lett hatodik az ausztrál University of Wollongong hallgatóival.
A magyar egyetemek közül a Pécsi Tudományegyetem vezeti a listát a 201-300. helyet elérve.
A PTE olyan felsőoktatási intézményeket előzött meg többek között, mint a Pármai Egyetem vagy a Tokiói Tudományegyetem, illetve olyan egyetemekkel került egy kategóriába, mint a francia Sorbonne, vagy az amerikai Massachusetts Egyetem.
Természetesen örülünk az eredménynek, ugyanakkor van még hova fejlődni, és ennek a lehetősége adott, mert kiváló oktatókkal és hallgatókkal rendelkezünk. A háttérkörülményeink pedig hála az európai uniós és hazai támogatásoknak, valamint sikeres pályázati tevékenységünknek, egyre jobbak. Szeretném, ha az intézmény valamennyi kara hatékonyan venne részt az egyetem hírnevének öregbítésében! – nyilatkozta a BAMA.hu-nak az intézmény rektora, Miseta Attila.
Az összesített rangsor második helyén a Debreceni Egyetem (301-400.) végzett, míg a harmadik a Szegedi Tudományegyetem (301-400.), negyedik a Semmelweis Egyetem (401-600.), ötödik az Eötvös Loránd Tudományegyetem (601-800.) és hatodik a Széchenyi István Egyetem (601-800.) lett.
Érdekesség, hogy a Székelyföldön található Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem, amely számos magyar oktatót és hallgatót tudhat az intézmény falain belül, a ranglistán 601–800 között található, míg a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Romániában a második helyet érte el a ranglista 401–600 közötti helyezésével.
Kategóriák
A harmadik alkalommal megjelent rangsorban van kategóriákra bontott lista is.
A legjobb magyar eredményt a budapesti Semmelweis Egyetem hozta a részrangsorok között, ugyanis a világ 10 legjobb egyeteme között szerepel egészség és jóllét (Good Health and Wellbeing) kategóriában, a SOTE holtversenyben lett a 10.
Ugyanebben a kategóriában szintén jó helyezést ért el a Debreceni Egyetem (DE), az intézmény a 87. lett.
Az SZTE a THE friss listáján mind a 17 mért területre felkerült, amely kiemelkedő teljesítménynek számít. Mindezt annak ellenére érte el az intézmény, hogy mind az összesített listán, mind az egyes célok mentén kialakított területi listákon mintegy másfél-kétszeresére növekedett a résztvevő intézmények száma az előző évhez képest.
A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 57. lett az élelmiszerek fenntarthatóságával kapcsolatos területen (Zero Hunger) és 59. a víziélet területen (Life below water) – itt egyébként a Debreceni Egyetem 100. lett. A szárazföldi élet (Life on land) kategóriában az SZTE 84. lett, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) pedig 99. helyen végzett.
Az oktatás minőségében a Debreceni Egyetem vezet (101-200.), de a listán van az ELTE és a PTE is.
Az eduonline kiemelte, a PTE 101-200. lett a szegénység témakörében (No Poverty), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szintén ebben a kategóriában lett 201-300. Gendertudományokban a PTE 101-200. lett, az ELTE 201-300. helyen végzett. Víz és vízhasználat témakörben a PTE lett a legjobb magyar egyetem, a 101-200. helyezésével.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Csak nőnek kellett kiadni magát, több milliót keresett egy nyírségi férfi
A héten szabad szemmel láthatunk egy nóvarobbanást
Tokió és Oszaka, avagy Japán konyhája – képgaléria
Járvány miatt fokozott ellenőrzés a szlovák-magyar határon
Holtan találták az ügyészt, aki feltárta a CIA orosz szivárogtatásait
250 ezer forint egy sörért? Egy budapesti bárban megtörtént