Karanténkötelezettség nélkül is átléphetjük a határt védettségi igazolvánnyal
Az eddigi utazási korlátozások változtak a legújabb kormányrendelet nyomán. A védettségi igazolvánnyal rendelkező magyar állampolgárokra és tartózkodási engedéllyel itt élőkre nem vonatkoznak az utazási korlátozások.
A kormányrendelet már csütörtök este 23 órakor hatályba is lépett.
Az uniós koronavírus-igazolvány
Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén elfogadta a koronavírus elleni beoltottságot igazoló dokumentumról kezdődő tárgyalásokra vonatkozó álláspontját, melyben a képviselők leszögezték, hogy a járvány ideje alatt használni tervezett igazolványnak megkülönböztetés nélkül kell biztosítania a szabad mozgást Európában.
Fontos elv, hogy az igazolványok nem működhetnek úti okmányként, és birtoklásuk nem válhat a szabad mozgáshoz fűződő jog gyakorlásának előfeltételévé.
A digitálisan vagy papírformátumban kiállítható igazolványnak tanúsítania kellene, hogy tulajdonosát beoltották a koronavírus ellen, vagy friss negatív teszteredménnyel rendelkezik. A dokumentum ajánlott érvényessége egy év.
Az EP határozott álláspontja, hogy a tagállamoknak abban az esetben kell elfogadniuk más tagállam által kiállított oltási igazolást, ha az oltóanyagot az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) már engedélyezte. Minden tagállam azonban eldöntheti, hogy olyan vakcinával elvégzett oltásról szóló igazolást is elfogad-e, amely szerepel legalább az Egészségügyi Világszervezet (WHO) veszélyhelyzeti alkalmazási engedélyt kapott oltóanyagokat tartalmazó listáján.
Várhatóan a Magyarországon érvényes kínai (Sinopharm) és orosz vakcinák (Szputnyik V) is hamarosan meg fogják kapni az Egészségügyi Világszervezet (WHO) engedélyét, így pedig az EU tagállamok többsége pedig nem fog hátrányos megkülönböztetést tenni a keleti és nyugati vakcinák között.
Az EP javasolja a nemzeti kormányoknak, hogy az igazolványok birtokosainak ne kelljen további kötelező utazási korlátozásokra, például karanténra, önkéntes karanténra vagy tesztelésre számítaniuk.
Ugyanakkor felhívták a figyelmet arra, hogy a tagállamoknak – a be nem oltottak hátrányos megkülönböztetésének elkerülésére és gazdasági okokból – “egyetemes, hozzáférhető, időben történő és ingyenes tesztelési lehetőségeket” kellene biztosítaniuk.
Az igazolványokban szereplő személyes adatokat a célország nem őrizheti meg, és uniós szinten sem lesz központi adatbázis.
Az uniós parlamenti álláspont elfogadásával megkezdődhetnek az oltási igazolványnak még a nyári turistaszezon kezdete előtti bevezetéséről szóló intézményközi tárgyalások.
Szerbia és Montenegró elfogadja a magyar védettségi igazolásokat
Hasonló szabályok vonatkoznak azokra, akiknek olyan országtól van igazolásuk, amely a védettségi igazolások kölcsönös elfogadásáról szóló kétoldalú megállapodást kötött Magyarországgal. Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy egyelőre Szerbia és Montenegró tartozik ebbe a körbe. Más országokkal is tárgyalnak, és folyamatosan frissítik ezen országok listáját.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van