Körömgomba – nemcsak esztétikai probléma
A körmök gombás fertőzése leggyakrabban a nagylábujjat érinti, de bármely láb- és kézkörmön előfordulhat, súlyosabb esetben több köröm is érintett lehet. Igen változatos tüneteket mutathat a betegség, melyet számos patogén gombafaj okozhat.
A körömlemez morfológiai elváltozása (egyenetlen, repedezett felszín, pikkelyesedés, megemelkedett köröm), elszíneződése (fehéres, sárgás, barnás foltok vagy csíkozottság) is körömgombára utalhatnak, míg előrehaladott esetben morzsalékos kaparék távolítható el a köröm alól. A tünetek érinthetik a körömágyat, gyulladás, kipirosodás, fájdalom is előfordulhat, illetve erősen felemelkedett lábujjköröm esetén, akár a cipő viselése, a járás is kellemetlen, fájdalmas lehet.
Mivel a gombák a nedves, párás körülményeket kedvelik, ezért fokozott fertőzésveszély áll fenn uszodák, közfürdők, strandok, közös zuhanyzók látogatásakor, de a rosszul szellőző, szűk cipő és nem megfelelő zokni használata is hozzájárulhat kialakulásához.
A köröm, körömágy, bőr apró sérülési nyitnak utat a gombáknak. Cukorbetegség, immunhiányos, legyengült állapot, idősebb kor (szárazabb bőr és köröm), valamint körömgombás családtag / lakótárs is nagyobb rizikót jelent.
Mivel a körömgombát nagyon nehéz kikezelni, ezért a megelőzésre kell fektetni a hangsúlyt. Figyeljünk a rendszeres, helyes kéz- és lábápolásra, ideértve a körmök, körömágy, bőr és sarokápolást, valamint az általános higiénére. Nyilvános zuhanyzókban, strandon stb. minding hordjunk papucsot, illetve a jól szellőző, kényelmes cipő és nedvszívó pl. pamut zokni használata javasolt. Érdemes a cipőket váltva hordani és rendszeresen fertőtleníteni. Mindig töröljük szárazra a lábakat, különösen ügyelve a lábujjak közeire.
Ha körömgombás személlyel élünk egy háztartásban, akkor fokozottan figyeljünk a fürdőszoba (legfőképpen a zuhanytálca, fürdőkád és padló) fertőtlenítésére, illetve lehetőség szerint külön eszközöket használjunk köröm – és lábápolásra (olló, csipesz, reszelő). Továbbá minden használat után alaposan fertőtlenítsük azokat.
Ugyancsak kerüljük a másokkal történő közös törölköző vagy papucs használatát.
Kezdődő vagy enyhe, esetleg csak egy-két körmöt érintő körömgombát vény nélkül kapható készítményekkel tudunk kezelni.
Fontos, hogy ne hanyagoljuk el a gombás körmöt és fektessünk hangsúlyt az időben történő kezelés megkezdésére, mert magától nem fog elmúlni és idővel súlyosbodhat, vagy tovább terjedhet a körmeinken.
Különböző gyógyszerformák kaphatók, például ecsetelő, gyógyszeres körömlakk vagy kombinációs krémek, melyek más-más hatóanyagot tartalmazhatnak, illetve eltérő időközönkénti alkalmazást igényelnek. Ezért mielőtt döntenénk, tájékozódjunk a gyógyszertárban a kezelést illetően és a napi / heti rutinunkba jobban illeszkedő készítményt válasszunk. Az ecsetelők, gyógyszeres körömlakkok használata akár heti egyszer is elegendő, míg a kombinációs krémek esetén először a körömlemezt kell puhítani az egyik készítménnyel, majd a hozzá csomagolt reszelővel folyamatosan eltávolítani a felső körömrétegeket, végül az alkalmazásnak megfelelő időben a hatóanyag tartalmú krémmel kezelni a beteg körmöt. Ez utóbbi kombinációs készítmény napi használatot igényel.
Fontos hangsúlyozni, hogy a kezelés igen hosszadalmas lehet, akár több hónapot, félévet vagy 12 hónapot is igénybe vehet. Ezért mindig legyünk kitartóak és ne szakítsuk félbe a terápiát, akkurátusan folytassuk a kezelést és kövessük a betegtájékoztatóban leírtakat.
Kiegészítő terápiaként lézeres kezelés is szóba jöhet, illetve a teafaolajnak is van gombaellenes hatása. Lehetőség szerint külön ollót / csipeszt használjunk a fertőzött és egészséges körmök ápolása során, vagy fertőtlenítsük azt a beteg körmön történő használat után. A zoknikat érdemes magasabb hőfokon mosni és a cipőt is rendszeresen fertőtlenítsük.
Súlyosabb fertőzés, 2-3-nál több beteg köröm, vagy otthoni kezelés hatására nem múló körömgomba esetén haladéktalanul keressünk fel bőrgyógyász szakorvost, aki megfelelő terápiát fog elrendelni a vizsgálatot követően.
Akár mikrobiológiai tenyésztésre is szükség lehet a köröm alól vett kaparékból. Fontos, hogy az elrendelt terápiát és egyéb utasításokat maradéktalanul tartsuk be, a kezelést vigyük végig és a fenti higiénés tanácsokat is kövessük. Megjegyzendő, hogy legyengült, immunhiányos állapotokban, bizonyos krónikus betegségek esetén például cukorbaj, nemcsak esztétikai, hanem komolyabb problémát is okozhat a körömgomba, ezért ilyen esetekben fektessünk különös hangsúlyt a kezelésre.
Ez is érdekes lehet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon