Miről szól a fehérorosz válság és milyen reakciók érkeztek?
Napok óta az egész világot lázban tartja a fehérorosz válság. De hogy miről szól pontosan és milyen reakciók érkeztek? Ebben az összefoglalóban megtudhatjuk:
Előzmény
2020. augusztus 9-i elnökválasztáson a hivatalos adatok szerint a szavazatok 80,1 százalékával választották meg Alekszandr Lukasenkot a hatodik mandátumára.
Ezeket vitatott tisztaságú választásokat sem az ellenzék, sem a nagyhatalmak, sem a nemzetközi megfigyelők nem ismertek el tisztességesnek.
Az ellenzék az utcára vonult, és a világsajtót körbejáró felvételek tanusága szerint Minszkben minden hétvégén tüntetnek Lukasenko ellen, amelyet a hatóságok rendszerint vérbe fojtottak. Oroszország egyik legfőbb szövetségesét nem hagyta bajban, Putyin kiállt Lukasenko mellett, és ezzel el is dőlt, hogy az államfő marad a helyén.
Az októberi EU-csúcson 40 olyan embert neveztek meg, akik a fehérorosz oldalról felelősek a hatósági erőszakért, és szankciókkal élnek ellenük. A belarusz elnök nem szerepelt ezen a listán.
Válaszul Fehréoroszország is szankciókat vezetett be az EU ellen. A listán szereplő nevek nem léphetnek be az ország területére, ugyanakkor a lista nem nyilvános.
Gépeltérítés vasárnap
A fehérorosz hatóságok vasárnap pokolgépes fenyegetésre hivatkozva leszállásra kényszerítették Minszkben a Ryanair ír légitársaság Athénból Vilniusba tartó járatát.
Az akcióban részt vett a fehérorosz légierő egyik MiG-29-es vadászgépe is, amely a minszki repülőtérre kísérte a Boeing-737-est.
A Ryanair járatán utazott Raman Prataszevics, a fehérorosz kormány által szélsőségesnek nyilvánított NEXTA Telegram-csatorna volt főszerkesztője is, akit a minszki leszállás után őrizetbe vettek.
A leszállás és a repülőgép ellenőrzése után a bombáról szóló információ nem igazolódott.
Reakciók
Az egész eljárás nemzetközi felháboródást keltett, főleg, hogy a vitatott választás és a szétvert tüntetések óta még jobban magára vonta Minszk a nyugati államok figyelmét.
Az Európai Unió (EU) hétfői csúcstalálkozóján egyértelmű és gyors válasz született.
A szervezet megtiltja a fehérorosz légitársaságok járatainak az uniós repülőterek, valamint a társaság repülőgépeinek az EU területe feletti légtér használatát. Az unió egyben azt ajánlotta az európai fuvarozóknak, hogy gépeik ne használják a fehérorosz légteret.
Az Európai Tanács tagjai kedden befejeződött, kétnapos brüsszeli csúcstalálkozójukon újabb büntetőintézkedések meghozatalát sürgették Fehéroroszországgal szemben, és leszögezték: szankciókkal sújtanának fehérorosz vállalatokat és tisztségviselőket is.
Felkérték a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezetet (ICAO), hogy indítson vizsgálatot az ügyben, emellett sürgették a tagállami minisztereket tömörítő Tanácsot, hogy fogadjon el intézkedéseket az EU légterének és repülőtereinek lezárására a fehérorosz légitársaságok által üzemeltetett járatok előtt.
Egymás után törlik fehéroroszországi járataikat az európai országok
A brit és francia repülési tilalom miatt október végéig kényszerült törölni londoni és párizsi járatait a Belavia fehérorosz légitársaság, és közben kedden Lengyelország, Litvánia és Ukrajna is bejelentette, hogy megszünteti a légi összeköttetést Minszkkel, illetve megtiltja a fehérorosz légtér használatát a Ryanair járatával történt két nappal ezelőtti incidens miatt.
A Belavia azután közölte, hogy törli október végéig a londoni és párizsi járatait, hogy a brit kormány felfüggesztette a Belavia nagy-britanniai működési engedélyét, és intézkedett arról is, hogy a brit légitársaságok ne használják Fehéroroszország légterét, illetve hasonló intézkedéseket hozott kedden a Air France francia légitársaság is.
A Belavia elnézést kért az utasaitól, és sajnálatát fejezte ki a kialakult helyzet miatt, amelyen, mint írta, nem tud változtatni.
Érdemes elolvasniÚjabb két MiG-29-es vadászgépet kapott Szerbia Fehéroroszországtól
Szomszédos országok
Krzysztof Moczulski, a LOT lengyel állami légitársaság szóvivője is közölte kedden, hogy felfüggesztették minszki járataikat, és alternatív útvonalakat jelölnek meg az eddig a fehérorosz légtérben közlekedő gépek számára.
Az ugyancsak uniós tagország Litvánia is bejelentette, hogy megtiltotta azoknak a repülőgépeknek a fogadását és indítását, amelyek áthaladnának a fehérorosz légtéren.
A tilalom kivétel nélkül minden légi fuvarozóra vonatkozik. Mint Marius Skuodis litván hírközlési és közlekedési miniszter megjegyezte, a tilalom 26 útvonalon mintegy 180 járatot érint, főként a déli irányba. Mint kifejtette, az intézkedés nem jelenti a járatok törlését: a légitársaságoknak más útvonalat kell választaniuk. A miniszter szerint ez komoly kihívást jelent majd a légi fuvarozóknak, különösen annak fényében, hogy a világjárvány miatt rossz idők járnak a légi közlekedésben.
Ukrajna szerdától állítja le a légi forgalmat Fehéroroszországgal,
közölte kedden Denisz Smihal ukrán miniszterelnök a Telegram üzenetküldő portálon. Hozzátette, hogy a kormány rendkívüli ülésén utasította az infrastrukturális minisztériumot, az állami légiközlekedési hatóságot és az Ukraeroruh állami vállalatot, hogy tegyék meg az ehhez szükséges intézkedéseket.
Bejelentette, hogy ezen felül az ukrán légitársaságoknak és repülőgépeknek tilos repülniük Fehéroroszország légterében. “Az állami határszolgálat utasítást kapott a Fehéroroszországból érkező vagy oda utazni kívánó utasok regisztrációjának leállítására is a repülőtereken. A Ryanair járatának minszki kényszerleszállításával kialakult helyzet sérti a nemzetközi polgári repülésről szóló egyezményt. Kormányunk döntése a járatok és az utasok biztonságának szavatolására irányul – hangsúlyozta a miniszterelnök.
Magyarország reakciója
Elfogadhatatlan a Ryanair légitársaság járatának vasárnapi, fehéroroszországi földre kényszerítése
– szögezte le Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Dublinban, üdvözölve az Európai Unió gyors és határozott fellépését az ügyben.
Szijjártó az MTI-nek nyilatkozva kiemelte, elfogadhatatlan egy polgári forgalomban részt vevő repülőgép földre kényszerítése mindenfajta indok nélkül, főleg úgy, hogy az két európai uniós ország között közlekedett.
“Elfogadhatatlan és visszautasítandó mindaz, amit a belarusz hatóságok tettek” – hangsúlyozta.
“Örülök annak, hogy az EU végre gyorsan, határozottan, kellő eréllyel és egységesen lépett fel ebben a kérdésben. Örülünk annak, hogy gyorsan sikerült megállapodni a válaszintézkedésekről, azokat mi teljes egészében támogattuk és támogatjuk is természetesen”, fogalmazott.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja elítélte a fehérorosz intézkedést. “Kiállunk a Raman Prataszevics újságíró és barátnője, Szofija Szapega azonnali szabadon bocsátása mellett és üdvözöljük az Európai Unió tagországai állam-, illetve kormányfőinek hétfőn, e témában elfogadott közös álláspontját” – fogalmaztak.
Érdemes elolvasniEU vs Oroszország: a kémek már a spájzban vannak
Minszk külföldi szakértőket hív
Minszk meghívta a nemzetközi légiforgalmi és biztonsági szervezetek, valamint az Európai Unió és az Egyesült Államok képviselőit, hogy vizsgálják meg a Ryanair járatával vasárnap történt incidenst
– közölte kedden a fehérorosz közlekedési és tájékoztatási minisztérium légiforgalmi hivatala.
A közlemény szerint a meghívás a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO), a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA), az Európai Repülésbiztonsági Ügynökség (EASA), valamint az EU és az Egyesült Államok polgári közlekedési hatóságok képviselőinek szól.
Lukasenko: Svájcból érkezett a pokolgépre figyelmeztető üzenet
Lukasenko elnök most első ízben reagált nyilvánosan a nemzetközi botrányt kavaró légi incidensre. Állítása szerint
Svájcból érkezett a figyelmeztető üzenet arról, hogy a Ryanair légitársaság Athénból Vilniusba tartó múlt vasárnapi járatának fedélzetén pokolgép van.
Az orosz Interfax hírügynökség szerint Lukasenko kijelentette, a fehérorosz hatóságok jogszerűen jártak el, a repülőgép útját az asztravjeci atomerőmű (BelAESZ) közelében változtatták meg. Felvetette, hogy mi lett volna, ha hirtelen teljes riadókészültségbe kellett volna hozni az atomerőmű biztonsági rendszereit? Megismételte azt a korábbi minszki állítást, hogy a repülőgép személyzete maga döntött úgy, hogy leszáll Minszkben. Elutasította azt a feltételezést, hogy a pilótákat fehérorosz MiG-29-es vadászgépek kényszerítették leszállásra.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon