Cikksorozatunkban a 10 legeredetibb elérhető korhatáros rajzfilmsorozatot igyekszünk összegyűjteni – természetesen tökéletesen szubjektív szempontok alapján. A Sanrio Aggretsukoja valójában a munkahelyén elnyomott fiatal nők szatirája, a Robert Kirkman képregényéből készült Invincible az Amazon legújabb anti-szuperhős mítosza, a Death Note – A halállista pedig az egyik legintelligensebb krimi, ami valaha képernyőre került. Vállaljuk a felelősséget.
Cikksorozatunk előző része és következő része.
Mikor került Joker kezébe játékpisztoly?
A Seduction of the Innocent, ami a maga idején valóságos ismeretterjesztő bestseller volt, ma már szakmai kritikák népszerű pofozózsákja.
Wertham könyvének hatása a populáris kultúrára kitartóbbnak bizonyult, mint a tudományos világra.
Erre pedig tökéletes példa az, ami a máig kultikus rajongással övezett japán Death Note című sorozattal történt, amit több városban is betiltottak a fiatalok „lelki és mentális egészségének” megőrzése érdekében a 2000-es években.
9. Death Note – A halállista
Olyan, mintha Agatha Christie és H. P. Lovecraft szerelemgyereke volna.
8. Aggretsuko
Hello Kitty megvan?
Na, a japán Sanrio az a cég, amelyiknek a Kitty karakterét köszönhetjük, és ők találták ki Aggretsukót is. Nem, Aggretsuko nem egy kislányoknak szóló történet főszereplője, hiába olyan cuki. Ő egy, a nagylányok jellemző problémáival: pályakezdéssel, kapcsolati bonyodalmakkal, alacsony önértékeléssel foglalkozó sorozat hősnője.
Retsuko egy irodában dolgozik, ahol jellemzően semmibe veszik, tárgynak tekintik, agyonhajszolják és kihasználják. A hétköznapokkal szerénysége és bátortalansága miatt nehezen megbirkózó Retsuko esténként elmegy egy karaoké bárba, ahol levezetheti a feszültséget
egy kis sárkányhörgős death metal éneklésével.
Ki ne szeretne bele AggRetsuko-ba?
Bár az animáció legfőbb esztétikai minősége a cukiság és a szereplők antropomorf állatok, azért a sorozat legfőbb értéke, hogy a 20-as éveikben járó nők jellemző lélektani problémáit, gátlásosságát, kitörési vágyát és stresszlevezetési dillemmáit mutatja be. A sorozat három évadját a Netflixen lehet megnézni, magyar felirattal.
7. Invincible
Az Amazon streaming felülete, a Prime eddig nem tört a felnőtt animációs piacot uraló Netflix babérjaira. Viszont úgy tűnik a szuperhősök világát a legsötétebb oldaláról bemutató The Boys filmsorozat sikere felbátorította őket. Meg is maradtak a sikeres receptnél, vagyis az anti-szuperhős tematikánál, és Robert Kirkman képregény rajzoló (The Walking Dead) Invincible sztorija mellett döntöttek, ami 2003 és 2018 között jelent meg 144 különálló kötetben. Az Invincible tehát klasszikus nyugati stílusú szuperhőstörténetnek tűnhet. Viszont a fordulatok olykor a megszokott toposzok sokkoló visszafordításai, és az árnyékuk felől ábrázolják az ismert kliséket.
A véres összecsapások már-már Kirkman zombisorozatához teszik hasonlóvá az Invincible atmoszféráját, és ahhoz hasonlóan itt sem a nagy tömegben megjelenő sablonos „gonoszok” jelentik a legfőbb problémát…
A történet során egyébként Mark Grayson, tinédzser és kezdő szuperhős sorsát követjük, akinek a különféle gonoszok mellett számtalan kapcsolati és a családi problémával is meg kell küzdenie.
Hőssé érése párhuzamosan zajlik a hősvilág súlyos belső válságával, amely során hamar kiderül, hogy az emberiség bajnokai között kevesebb a makulátlan karakter, mint gondolnánk.
Bár az Invincible a cselekményvezetés apróbb-nagyobb egyenetlenségei miatt nincs versenyben a rajzfilmsorozatok dobogós helyeiért és a The Boys fanyar és szatirikus kegyetlenségétől is el-elmarad. Mégis az aktuális hőssorozatok egyik legjobbja, ami ráadásul magyar felirattal is megtekinthető.
A cikksorozat következő része.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon