Itt az allergia szezon, jön a szézezreket kínzó szénanátha
A köznyelvben szénanáthának nevezett ún. allergiás nátha lehet szezonális megjelenésű és egész évben tartó egyaránt. Előbbit a virágzó növények levegőben szálló pollenjei váltják ki, míg utóbbit például a házi por, penészgombák spórái, állati szőr (kutya, macska), vagy madártoll (például kacsa, libatollal töltött dunna, párna, de akár házi kedvencként tartott díszmadarak is). Egyre több allergén növény virágzik és a pollenallergiások számára megkeserítik a mindennapokat; jelenleg a pázsitfűfélék virágzása intenzív.
A szénanátha valamely formája a lakosság legalább 10 %-át érinti.
A jól ismert tünetek főleg az orrot, a szemet és a torkot érintik. Jellemzőek lehetnek a következők – a náthához nagyon hasonlóan – tüsszögés, orrfolyás (vizes-nyákos, azaz tisztán ürülő átlátszó váladék), orrviszketés, orrdugulás, viszkető, kaparó érzés a torokban, a szemtünetek pedig: könnyezés, viszketés és égő érzés a szemekben. Ezen túl a fenti tünetek zavarhatják a pihenést, a napi rutint, gyakran fáradtság is társul a pollenallergiához. A szénanátha tüneteit a szervezet fokozott immunválasza adja bizonyos allergénekre, melyekre az egyén érzékeny (sokakat a fent felsoroltak közül több allergia is érint). Az allergiás nátha többek között túlzott hisztamin termelést indukál, így hozzájárulva a fenti tünetek kialakulásához.
Magyarországon a pollenszezon február-márciusban kezdődik a mogyoró-éger virágzásával, majd egészen szeptember-októberig eltart.
Április például a nyír és kőris virágzásának ideje, míg májustól kezdenek egyéb allergén növények, úgymint a pázsitfüvek és a lórom pollent szórni. Júniusban is tart a virágzásuk, amelyhez például az útifű csatlakozik. Nyár végén, ősszel nyílik a libatop, üröm és parlagfű. Meg kell említeni, hogy bizonyos ételek keresztallergiát tudnak okozni, így a tünetek a pollenszezonon kívül is fennállhatnak, vagy jelentkezhetnek. Ilyen például a parlagfű és a dinnye (illetve egyéb kabakosok) vagy a banán közötti keresztallergia, de a zeller – sárgarépa tüneteket okozhat ürömre allergiásokban.
Érdemes elolvasniKörömgomba – nemcsak esztétikai probléma
Napos, meleg időben magasabb a pollenkoncentráció, melyet értelemszerűen a szél is messzire tud vinni, míg eső után és általában reggel alacsonyabb.
Érdemes allergia tesztet végeztetni szakorvossal, hogy pontosan tudjuk, mire vagyunk allergiásak. Ehhez bőr vagy vérvizsgálat jöhet szóba. Ezáltal sokat tudunk tenni, hogy a tünetek csökkenjenek, vagy akár meg is szűnjenek. Célzottan tudunk védekezni például maszkkal a pollenszezonban, vagy akár bizonyos allergéneknek például tollal töltött ágynemű a lakásból történő eltávolításával, használatának mellőzésével.
Ismert pollenallergia esetén mindig kövessük nyomon az aktuális pollenhelyzetet, figyeljük a pollenjelentést.
A szénanátha tüneti kezelése történhet lokálisan például szem és orrcsepp alkalmazásával. Ezen felül szisztémásan, antihisztaminokkal is jól kordában tartható számos esetben. Ezek egy része vény nélkül is kapható, azonban súlyosabb tünetek fennállásakor vagy nem múló, nem javuló allergia esetén a szakorvos elrendelhet vényköteles készítményeket is. Mindezeken túl, immunterápia is szóba jöhet, melyhez szintén konzultáljunk orvossal. Tehát enyhe esetben próbálkozhatunk vény nélkül kapható gyógyszerekkel, melyekről a patikában kérhetünk bővebb felvilágosítást. Azonban komolyabb tünetek esetén forduljunk orvoshoz.
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon